Goniec.pl Technologia Czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem? Odpowiedź zaskoczy wielu kierowców
Fot. Pixabay

Czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem? Odpowiedź zaskoczy wielu kierowców

23 maja 2024
Autor tekstu: Mateusz Wyderka

Temat opuszczania ronda lewym pasem od dawna wzbudza żywe dyskusje wśród internautów. Część nie widzi w tym problemu, inni zaś taki sposób jazdy uważają za niedopuszczalny. Co na to przepisy? Wielu kierowców będzie zaskoczonych.

Czy można zjechać z ronda lewym pasem? Kierowcy są podzieleni

Do opisywanej sytuacji dobrze pasuje powiedzenie o dwóch szkołach - falenickiej i otwockiej, które prezentują odmienne podejście do poruszanej problematyki. Podobnie jest w przypadku podejścia kierowców do jazdy przez rondo .

Zdaniem części z nich rondo można opuścić z lewego pasa. Drudzy zaś kategorycznie się z tym stwierdzeniem nie zgadzają. Odmienne podejście kierowców do tak podstawowej kwestii, rodzi wiele niepotrzebnych i stresujących sytuacji. Często niestety kończących się kolizją.

Bolesna wpadka Jacka Sasina. Celne riposty zamknęły temat, poszło o byłego dziennikarza TVN

Czym jest rondo?

Warto zadać sobie pytanie, czym jest rondo i kiedy mamy z nim do czynienia, a więc rondo to oznaczony znakiem C-12 , szczególny rodzaj skrzyżowania o ruchu okrężnym . Jazda odbywa się po nim w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Istotną informacją jest tutaj również znak A-7 . W przypadku kiedy występuje razem ze znakiem C-12, mamy do czynienia z rondem na którym pojazdy wjeżdżające muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom już się na nim znajdującym.

ZOBACZ: Kierowcy mogą dziś stracić prawo jazdy. Grozi też 1500 zł mandatu


W przypadku natomiast braku oznaczenia A-7, to samochody wjeżdżające mają pierwszeństwo . Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, a osoba znajdująca się na rondzie zawsze ma wjeżdżający na rondo pojazd po prawej stronie.

Zjazd z ronda lewym pasem

Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo - stanowi art. 22, ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Wydaje się, że to powinno rozwiązywać problem opuszczania ronda lewym pasem , jednak nie do końca tak jest. Zdaniem Zbigniewa Drexlera, autora wielokrotnie wznawianego podręcznika "Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem", błędna jest interpretacja, że podczas wjeżdżania na rondo ruch odbywa się jedynie w prawym kierunku.

Przepisu nie można interpretować (co niekiedy się zdarza), jako zobowiązującego kierującego poruszającego się przy wyspie centralnej na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym i zamierzającego je opuścić, do zbliżenia się najpierw do prawej krawędzi jezdni ronda i z tego miejsca wjechania na drogę wylotową. Taka interpretacja jest sprzeczna z istotą przepisu art. 22 ust. 2, dotyczącego sytuacji przed skręceniem, a więc przed wjechaniem na skrzyżowanie, natomiast już na rondzie skręcanie jest realizowane odpowiednio do jego formy, która - jak wiadomo - bywa bardzo różnorodna - zaznacza ekspert.

Z wypowiedzi tej wynika, że opuszczanie ronda lewym pasem jest zgodne z prawem . Należy jednak pamiętać o zasadach ruchu drogowego, a więc podczas zmiany pasa ruchu odpowiednio zasygnalizować wykonywany manewr i ewentualnie ustąpić pierwszeństwa.

Awantura polityków na parkingu. "Pana miejsce jest w celi"
RCB rozsyła pilne alerty, zacznie się już za chwile. "Jeśli możesz, zostań w domu"
Obserwuj nas w
autor
Mateusz Wyderka

Redaktor portalu Goniec.pl. Magister prawa i teatrolog. Pasjonat Włoch, opery i dobrego kina. Nie wyobrażam sobie domu bez książek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport