Goniec.pl > Polska > Czternasta emerytura. . Rząd zmienił kluczowy termin, rekordowe świadczenia mogą ominąć wielu seniorów
Natalia Janus
Natalia Janus 24.06.2022 14:46

Czternasta emerytura. . Rząd zmienił kluczowy termin, rekordowe świadczenia mogą ominąć wielu seniorów

Czternasta emerytura
Źródło/flickr.com

Kiedy wypłata "czternastek" dla seniorów? Jak wcześniej zapowiadano, przelew na konta świadczeniobiorców zaplanowano na koniec wakacji. Jednak okazuje się, że kto chce dostać czternastą emeryturę, musi się pospieszyć. Rząd zmienił kluczowy termin, a ten, kto go przegapi, może nie otrzymać dodatkowych pieniędzy.

To już pewne. Czternasta emerytura w sierpniu

14. emerytura pojawiła się już w 2021 roku. Rząd poinformował wtedy, że będzie to świadczenie jednorazowe, w odróżnieniu od wypłacanej co roku "trzynastki". Jednak galopująca inflacja i wynikająca z niej drożyzna skłoniły rządzących do powrotu do pomysłu i już pod koniec sierpnia emeryci i renciści otrzymają obiecane dodatkowe świadczenie.

Maksymalna kwota "czternastki" wyniesie 1217,98 zł na rękę i tyle dostaną osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Im wyższa emerytura lub renta, tym "czternastka" będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Minimalna wypłata wyniesie ok. 45 zł na rękę.

Jak otrzymać dodatkowe świadczenie? Kluczowy jeden termin

W czasie kiedy drożyzna szaleje, a prognozy na kolejne miesiące nie wzbudzają w Polakach zbyt dużego optymizmu, każdy zastrzyk gotówki może dla seniorów okazać się kluczowy. Co ważne, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, aby otrzymać swoje świadczenie, jednak jest jeden warunek. Rząd po cichu zmienił kluczowy termin do tego, by "czternastkę" otrzymać. Na początku zgodnie z rządowym projektem, aby otrzymać "14", trzeba było mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 lipca br. (same przelewy miały ruszyć już 1 sierpnia). Jednak to, czego wielu emerytów może już nie wiedzieć, to fakt, że w Sejmie przesunięto daty wypłaty "czternastek" o trzy tygodnie - zamiast 1 sierpnia, ruszą dopiero od 25 sierpnia. To natomiast oznacza jedno: trzeba mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 24 sierpnia, aby załapać się na "czternastkę". To bardzo ważna informacja dla osób, które w najbliższym czasie planują przejść na emeryturę. W przypadku, jeśli złożą wniosek jeszcze w lipcu, będą mieli pewność, że "czternastkę" otrzymają. Dodatkowe fundusze mają być wypłacone razem z sierpniowym lub wrześniowym świadczeniem jednym przelewem lub przekazem. Dlatego trzeba mieć prawo do wypłaty.

Nie zdążysz przejść w lipcu na emeryturę? Na jakie daty zwrócić uwagę?

Osoby, które z różnych powodów nie będą w stanie przejść na emeryturę jeszcze w lipcu, powinny zwrócić uwagę na te daty: • Styczeń 2023 r. - waloryzacja emerytur

1 marca przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur i rent. Wszystko wskazuje na to, że będzie rekordowa i może wynieść nawet 13 proc. Kto będzie chciał z niej skorzystać, musi złożyć wniosek najpóźniej w styczniu 2023 r.

• Luty 2023 r. - "Trzynastka"

"Trzynastki" wypłacane są co roku wszystkim osobom mającym prawo do emerytury i renty na dzień 31 marca danego roku. Najbliższa wypłata będzie dopiero w 2023 r. Jeśli jednak planujesz emeryturę i chcesz dostać ten dodatek do świadczenia, pamiętaj, by wniosek złożyć najpóźniej w lutym 2023 r.

• 31 marca 2023 r. - jeśli chcesz mieć korzystnie wyliczoną emeryturę

Kolejny termin, na który seniorzy muszą zwrócić uwagę to 31 marca 2023 r. Do tej daty obowiązywać będą obecne tablice prognozowanego trwania życia. Na ich podstawie wyliczana jest emerytura (zebrane składki dzielone są właśnie przez prognozę trwania życia, a wynik jest emeryturą). Obecne tablice są korzystne dla osób przechodzących na emeryturę.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt.pl