Cud na Westerplatte. Putiłówka w końcu odnaleziona
Muzeum II Wojny Światowej przekazało przełomowe informacje wprost z Westerplatte. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, podczas prac archeologicznych doszło do niebywałego odkrycia - w ręce badaczy trafiła “Putiłówka”.
Ważne odkrycie na Westerplatte
Jak dowiedzieliśmy się z relacji Muzeum II Wojny Światowej, prace badawcze na terenie Westerplatte wchodzą w drugi etap z pokaźnym sukcesem na koncie. Archeolodzy rozpoczęli swoje prace w maju, a na miejscu będą jeszcze operować aż do początku listopada bieżącego roku. Jako największy sukces obecnych badań wskazuje się odnalezienie dokładnej lokalizacji tzw. “Putiłówki”, czyli armaty polowej, która była wykorzystywana przez polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
Badacze znaleźli zarówno obiekty będące elementami stanowiska – w tym pozostałości drewniano-ziemnego schronu dla załogi działa, jak i zabytki z nią związane - dowiadujemy się z komunikatu Muzeum II Wojny Światowej.
"Putiłówka" odnaleziona na Westerplatte
Załoga archeologów nie zamierza jednak spoczywać na laurach pomimo tak pokaźnego sukcesu. Wszelkie znaleziska zostaną poddane odpowiednim zabiegom konserwatorskim, przez co staną się cennymi eksponatami, które będą mogły jeszcze lepiej przedstawić historię obrońców Westerplatte.
Najciekawszymi znaleziskiem był fragment obręczy koła opisywanej armaty, uszkodzonego 1 września 1939 r. podczas niemieckiego ostrzału - informuje Muzeum II Wojny Światowej .
Ważnym punktem prowadzonych wykopalisk jest poszukiwanie szczątków legionisty Mieczysława Krzaka, poległego 2 września 1939 roku. Wiele wskazuje na to, że znajdują się one na terenie dawnej strzelnicy. Mieczysław Krzak poległ podczas obrony Westerplatte, na przedpolu Placówki “Fort”.
Co dalej z Westerplatte?
Westerplatte pełne jest swoistych “pomników” historii, które tylko czekają na znalezienie i odpowiednie zaopiekowanie się przez archeologów. Miejmy nadzieję, że każde kolejne odkrycie archeologiczne będzie prowadziło do jeszcze lepszego zobrazowania wydarzeń z września 1939 roku, a przede wszystkim do uniknięcia ich powtórki.