COVID-19 znowu szaleje Polsce. Dane są niepokojące. "Nie mam żadnych środków zapobiegawczych"
Mimo iż temat wirusa COVID-19 w Polsce w ostatnim czasie nieco ucichł, to statystyki z ostatnich tygodni są powodem do niepokoju. - Zbliżamy się do dziennej liczby zakażeń COVID-19 sprzed dwóch lat - mówi w rozmowie z Radiem ZET doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.
COVID-19 szaleje w Polsce
COVID-19 ponownie szaleje w Polsce. W ostatnich tygodniach masowo przybywa nowych zakażeń . Według doktora Pawła Grzesiowskiego obecnie w Polsce jest od kilkudziesięciu do nawet 100 tysięcy przypadków dziennie. Zaledwie w ciągu doby wykrywanych jest około tysiąca zakażeń. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej wprost alarmuje, że tak fatalnej sytuacji nie było od dwóch lat.
– Nie mam żadnych środków zapobiegawczych, rząd de facto nie komentuje w ogóle sytuacji epidemicznej. Tak naprawdę jesteśmy pozostawieni sami sobie – mówi w rozmowie z Radiem Zet.
COVID-19. Statystyki są nieubłagalne
Doktor podkreśla, że pomimo tego iż zachorowania przebiegają lżej, to nie można ich w żaden sposób lekceważyć. – Mamy przede wszystkim zakażenia gorączkowe z bólem gardła, głowy, mięśni i osłabieniem. Pamiętajmy jednak, że każdy ostry COVID może skończyć się odległymi skutkami i powikłaniami zatorowo-zakrzepowymi – mówi.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie mówiła PAP, że skala zachorowań na COVID-19 może być większa od podawanych oficjalnie nawet kilkanaście razy. – W niektórych województwach wynosi on nawet 75 proc. Pokazuje to, iż rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – stwierdziła.
COVID-19. Szczepionki przeciwko mutacji Kraken od 6 grudnia
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od 6 grudnia dostępne będą szczepienia przeciwko nowej mutacji koronawirusa XBB (Kraken) - preparat firmy Novavax. To już trzecia szczepionka przeciwko tej mutacji zarejestrowana w Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że bezpieczna i bardzo skuteczna.
Warto podkreślić, że obecnie żaden wariant koronawirusa nie został przez WHO sklasyfikowany jako Variant of Concern (VOC), czyli ten o zwiększonej zaraźliwości i ryzyku ciężkiego przebiegu choroby.
Źródło: PAP/Radio Zet