Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Każdy powinien to wiedzieć
Zdarzają się sytuację, w których policjanci mogą poprosić nas o dostęp do naszego telefonu komórkowego. Warto wiedzieć, jak możemy się wówczas zachować. Czy można odmówić takiego polecenia? Czy jesteśmy zmuszeni do usunięcia nagrania, na którym widnieje interwencja policjantów? Przepisy nie pozostawiają żadnych złudzeń.
Prośba od policjanta o odblokowanie telefonu. Przepisy mówią jasno
Policjanci mogą zwrócić się do obywatela z prośbą o udostępnienie swojego telefonu, bądź usunięcie z niego materiałów. Takie sytuacje nie są rzadkością. Przepisy jasno określają, jak możemy się wówczas zachować. Przede wszystkim funkcjonariusze mają prawo do poproszenia o odblokowanie naszej komórki. Czy musimy zastosować się do tej prośby?
Jak się okazuje, nie jesteśmy zobowiązani do odblokowania telefonu na prośbę policjanta. Mówią o tym przepisy zawarte w Kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z art. 74. ”oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczenia dowodów na swoją niekorzyść”. Co zrobić, jeśli nie chcemy zastosować się do tej prośby? Wystarczy stwierdzić, że ”odmawiamy odblokowania telefonu”.
Czy muszę oddać policjantowi telefon?
Kolejną częstą sytuacją jest polecenie oddania telefonu w ręce policjanta. W tym przypadku sytuacja nieco się komplikuje. Przepisy jasno stwierdzają, że funkcjonariusz ma prawo do zarekwirowania telefonu. Może to zrobić jedynie wtedy, gdy istnieją powody lub przypuszczenia co do znajdujących się w nim dowodów, a także w sytuacji, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Ważna uwaga – wciąż nie zmusza nas to do odblokowania komórki, chociaż policjanci mogą próbować dostać się do niego na własną rękę.
ZOBACZ TAKŻE: Fantastyczna wiadomość dla emerytów. Prezent od ZUS przed Wielkanocą
Nagrania z interwencji policjantów. Czy muszę usunąć nagrania?
W ostatnim czasie obywatele coraz częściej rejestrują interwencje policji . Powodów jest wiele, jednak co na ten temat mówią przepisy? Nagrywanie jest zgodne z prawem , jeśli nie narusza prawa policjantów do godności i prywatności, a także jeśli nie utrudnia prowadzenia czynności, za które grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Należy zaznaczyć, że publikowanie nagrania z wizerunkiem funkcjonariuszy, bez zgody policji lub sądu, jest zabronione . Niezgodne z prawem jest także prowadzenie transmisji na żywo z policyjnych interwencji.
Czy policjant może poprosić o usunięcie nagrania z naszego telefonu? Nie ma do tego prawa, podobnie jak i do samodzielnego pozbycia się takiego materiału. Wyjątek stanowi jedynie wcześniejsze upoważnienie od prokuratora.
Istnieje także możliwość, że funkcjonariusze poproszą o podanie numeru IMEI . Dzieje się tak w sytuacji, gdy policjant ma przypuszczenie, że telefon obywatela w rzeczywistości jest skradziony . Indywidualny numer IMEI to ciąg cyfr, przypisywany do konkretnego urządzenia. Możemy odmówić jego podania, jednak takie działanie nie jest zalecane , ponieważ może zakończyć się krótkim pobytem w areszcie. Lepiej więc uniknąć kłopotów i przystać na tą prośbę.
Źródło: dobreprogramy.pl