Goniec.pl Motoryzacja Ceny paliw. Co wychodzi taniej? Jazda samochodem na gaz, czy elektrycznym?
Photo by Dawn McDonald on Unsplash

Ceny paliw. Co wychodzi taniej? Jazda samochodem na gaz, czy elektrycznym?

1 kwietnia 2022
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Ceny paliw. Od 1 października 2021 roku wszystkie duże stacje paliw w Niemczech zobowiązane są do umieszczana na dystrybutorach o średnim koszcie przejechania 100 km na danym paliwie. Wyliczenia są podawane na podstawie średnich cen paliw i energii z poprzedniego kwartału oraz szacowanym zużyciu paliwa zgodnym z wynikami testów WLTP.

Obserwacje są zaskakujące. Wiele wskazuje na to, że jazda autem na gaz jest zdecydowanie tańsza od ładowania pojazdu elektrycznego. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń niemieckiego ministerstwa gospodarki i ochrony klimatu.

Według najnowszych danych udostępnianych od marca najtańszym paliwem do większych samochodów osobowych jest gaz LPG. W przypadku aut kompaktowych najkorzystniej jest tankować gaz CNG.

Ceny paliw. Gaz tańszy od prądu. Wodór tańszy od diesla

Jak podaje portal auto-swiat.pl, od kilku miesięcy w Niemczech stosuje się nowe etykiety, dzięki którym kierowcy wiedzą, ile kosztuje przejechanie 100 km zależnie od wybranego na stacji paliwa lub energii. To charakterystyczna żółta naklejka z zestawieniem kosztów podróży samochodem zależnie od napędu. Wedle najnowszych auta na gaz LPG i CNG są w ścisłej czołówce taniej jazdy.

Nowe etykiety znajdziemy w Niemczech na wszystkich dużych stacjach paliw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami naklejki z porównaniem kosztów podróży muszą się znaleźć na wszystkich stacjach wyposażonych w więcej niż sześć stanowisk do tankowania. Wyliczenie kosztów odbywa się co trzy miesiące na postawie średnich cen paliw i energii za poprzedni kwartał oraz danych o zużyciu paliwa wedle cyklu WLTP dla trzech najchętniej kupowanych modeli aut małych i kompaktowych, oraz średnich i klasy luksusowej.

W wyliczeniach uwzględniono gaz CNG i LPG, olej napędowy, dwa rodzaje benzyny (E5, czyli popularną w Polsce 95 i E10, czyli 98), prąd i wodór. Okazuje się, że najtańszym paliwem jest gaz (zależnie od wielkości auta dominuje LPG lub CNG). Nieznacznie drożej wypada jazda samochodem elektrycznym oraz wodorowym - oba te paliwa wychodzą korzystniej niż w przypadku diesla.

Warto przy tym podkreślić, że aktualne wyliczenia bazują na średnich cenach paliw i energii z ostatniego kwartału 2021 roku - a więc sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Od tego czasu ceny paliw wzrosły i następne wyliczenia (w czerwcu) mogą przynieść zaskakujące wyniki.

Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:

Źródło: auto-swiat.pl

Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport