Burze nie odpuszczają. IMGW wydało najnowsze ostrzeżenia na poniedziałek
W poniedziałek nad ranem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami. Dzisiaj na intensywne opady deszczu, gradu, a także wyładowania atmosferyczne narażona jest zwłaszcza jedna część Polski. Komórki burzowe najbardziej aktywne dziś będą po południu oraz wieczorem.
IMGW wydaje ostrzeżenia na poniedziałek
Pogoda wciąż nie odpuszcza. Mimo iż na termometrach w wielu miejscach Polski w poniedziałek od rana słupki rtęci wskazywały powyżej 20 stopni Celsjusza, a niebo w przeważających regionach jest bezchmurne, musimy liczyć się z nadejściem burz i intensywnych opadów. IMGW wydał najnowsze ostrzeżenia.
Tragedia na Mazurach. Dziadkowie płynęli z wnukiem, 67-latek zginął rażony prądemPrognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Lokalnie grad - informują eksperci.
Alerty przed burzami dla zachodniej Polski
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w poniedziałek 27 maja dotyczą województw:
- zachodniopomorskiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- śląskiego oraz zachodnich powiatów pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego.
Polska cały czas jest w strefie wilgotnego powietrza, gdzie pojawiają się komórki burzowe. W poniedziałek na gwałtowne zjawiska pogodowe najbardziej narażeni są mieszkańcy zachodnich regionów Polski.
Burze nie odpuszczą przez cały tydzień
Eksperci podkreślają, że rozwój komórek burzowych przypadnie głównie na godziny okołopołudniowe i popołudniowe. Szczytu należy spodziewać się wieczorem. Najbardziej gwałtowne zjawiska na czele z ulewami i silnym wiatrem obejmą zachodnią Polskę. Porywy nawet do 90 km na godz.
ZOBACZ: Burza zastała ich w trakcie jazdy na autostradzie. Kierowcy się nie popisali [WIDEO]
Jak informują synoptycy, w przyszłym tygodniu każdego dnia wystąpią przelotne opady deszczu i burze, również z gradem.
Pogodę będą kształtowały słabo gradientowe układy niskiego ciśnienia utrzymujące się nad Europą Środkową - informuje IMGW.