Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie
Od lipca na Polakach ciąży nowy obowiązek, a jego niedopełnienie wiąże się z karą wynoszącą nawet 5 tys. złotych. Na zgłoszenie tego, jakie ogrzewanie mamy w domu przewidziano różne terminy. Niektórzy mają rok, a inni zaledwie... dwa tygodnie.
Podczas ogłaszania nowych przepisów dotyczących zgłaszania źródeł ciepła w domach wskazywano, że na złożenie specjalnej deklaracji Polacy będą mieli aż rok. Nie wszyscy otrzymują jednak ten przywilej.
Niektórzy mogą się zdziwić, gdy otrzymają wezwanie do zapłaty kary o wysokości 5 tys. złotych. Właśnie taka kwota pieniędzy trafi do państwa w przypadku niedostarczenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracji we właściwym czasie.
Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie
Ustawodawca wprowadzając nowelizację ustawy termomodernizacyjnej, nie okazał się łaskawy dla właścicieli nowych budynków. Chodzi o osoby, które budują jeszcze dom, lub skończyli jego budowę po 1 lipca 2021 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te grupy mają zaledwie 14 dni na to, by złożyć właściwą deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podobnie jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na zmianę dotychczasowego źródła ciepła.
W tym momencie oni również objęci zostają obowiązkiem zgłoszenia nowego pieca do CEEB w trybie niemal natychmiastowym. Nie ma wpływu na to fakt, że budynek powstał przed 1 lipca 2021 roku.
Niektórzy nie muszą się spieszyć
Kto nie musi się martwić tym, że po upływie 14 dni otrzymają nakaz zapłaty kary w wysokości 5 tys. złotych? Wszyscy właściciele i zarządcy budynków, które powstały przed 1 lipca 2021 roku mają równo rok na dopełnienie formalności wynikających z nowelizacji ustawy.
Znaczy to, że ich termin złożenia deklaracji do CEEB mija dopiero 1 lipca 2022 roku. Nie wszyscy chcą czekać do ostatniej chwili. Tylko przez 6 pierwszy dni Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odnotował niemal 24 tys. złożonych deklaracji o źródłach ciepła.
Sprawdzi cię kominiarz
Dane składane w deklaracji do CEEB muszą być prawdziwe. Osoby, które poświadczą w dokumencie nieprawdę, lub całkowicie zaniechają tego obowiązku, także mogą zostać obarczone grzywną w wysokości 5 tys. złotych.
Co ważne, kwestie prawdziwości podanych danych oraz obecności w systemie samej deklaracji o źródłach ciepła sprawdzać mają między innymi kominiarze. Mają robić to w czasie corocznych przeglądów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: money.pl