Goniec.pl
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

1 Listopada 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Od lipca na Polakach ciąży nowy obowiązek, a jego niedopełnienie wiąże się z karą wynoszącą nawet 5 tys. złotych. Na zgłoszenie tego, jakie ogrzewanie mamy w domu przewidziano różne terminy. Niektórzy mają rok, a inni zaledwie... dwa tygodnie.

Podczas ogłaszania nowych przepisów dotyczących zgłaszania źródeł ciepła w domach wskazywano, że na złożenie specjalnej deklaracji Polacy będą mieli aż rok. Nie wszyscy otrzymują jednak ten przywilej.

cmentarz

Brzeziny: Ogłoszenie kurii wywołało burzę. Chcą usunąć ławki z cmentarza

CZYTAJ DALEJ

Niektórzy mogą się zdziwić, gdy otrzymają wezwanie do zapłaty kary o wysokości 5 tys. złotych. Właśnie taka kwota pieniędzy trafi do państwa w przypadku niedostarczenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracji we właściwym czasie.

Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Ustawodawca wprowadzając nowelizację ustawy termomodernizacyjnej, nie okazał się łaskawy dla właścicieli nowych budynków. Chodzi o osoby, które budują jeszcze dom, lub skończyli jego budowę po 1 lipca 2021 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te grupy mają zaledwie 14 dni na to, by złożyć właściwą deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podobnie jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na zmianę dotychczasowego źródła ciepła.

W tym momencie oni również objęci zostają obowiązkiem zgłoszenia nowego pieca do CEEB w trybie niemal natychmiastowym. Nie ma wpływu na to fakt, że budynek powstał przed 1 lipca 2021 roku.

Niektórzy nie muszą się spieszyć

Kto nie musi się martwić tym, że po upływie 14 dni otrzymają nakaz zapłaty kary w wysokości 5 tys. złotych? Wszyscy właściciele i zarządcy budynków, które powstały przed 1 lipca 2021 roku mają równo rok na dopełnienie formalności wynikających z nowelizacji ustawy.

Znaczy to, że ich termin złożenia deklaracji do CEEB mija dopiero 1 lipca 2022 roku. Nie wszyscy chcą czekać do ostatniej chwili. Tylko przez 6 pierwszy dni Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odnotował niemal 24 tys. złożonych deklaracji o źródłach ciepła.

Sprawdzi cię kominiarz

Dane składane w deklaracji do CEEB muszą być prawdziwe. Osoby, które poświadczą w dokumencie nieprawdę, lub całkowicie zaniechają tego obowiązku, także mogą zostać obarczone grzywną w wysokości 5 tys. złotych.

Co ważne, kwestie prawdziwości podanych danych oraz obecności w systemie samej deklaracji o źródłach ciepła sprawdzać mają między innymi kominiarze. Mają robić to w czasie corocznych przeglądów.

5 znaków zodiaku, które popsują każdy związek. Czy na liście jesteś ty, albo twój partner?

Slajd 1 z 5

Pixabay.com/Darkmoon_Art

Byk

Niestety, byki to największe uparciuchy, które nie zmienią swojego zdania. Jeśli poczują się urażone, to na nic zdadzą się jakiekolwiek przeprosiny. / fot. Pixabay.com/Darkmoon_Art

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
GUS

Pieniądze

Największy wzrost inflacji od 20 lat

Czytaj więcej >