Goniec.pl > Świat > Białoruś rozszerzy możliwości stosowania kary śmierci. Media wskazują, w kogo uderzą zmiany
Maria Glinka
Maria Glinka 27.04.2022 14:20

Białoruś rozszerzy możliwości stosowania kary śmierci. Media wskazują, w kogo uderzą zmiany

Wikimedia Commons/Okras, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34558726
Wikimedia Commons/Okras, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34558726

Białoruś rozszerzy możliwości stosowania kary śmierci. Centrum Praw Człowieka Wiasna informuje, że za sprawą nowelizacji kodeksu karnego, przyjętej przez izbę parlamentu, na śmierć będzie można skazać również osoby "usiłujące przeprowadzić akt terroryzmu". Niezależne białoruskie media wskazują, że tego typu zarzuty ma wielu więźniów politycznych.

Obrońcy praw człowieka szacują, że od momentu ogłoszenia niepodległości w Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

Kara śmierci w Białorusi zostanie rozszerzona

Izba Reprezentantów (niższa izba białoruskiego parlamentu) przyjęła projekt ustawy w sprawie rozszerzenia możliwości stosowania kary śmierci od razu w dwóch czytaniach. Po zmianach w kodeksie karnym na karę śmierci będzie można zostać skazanym za "usiłowanie przeprowadzenia aktu terroryzmu".

Szczegóły dokumentu nie zostały opublikowane. Jednak członkowie parlamentu wskazują, że celem projektu ustawy jest "powstrzymywanie działalności elementów destrukcyjnych oraz zademonstrowanie zdecydowanej walki państwa z działalnością terrorystyczną".

Białoruskie media wskazują, w kogo może być wymierzona zmiana

Niezależne białoruskie media wskazują, że nowe przepisy mogą być wymierzone w konkretne grupy obywateli. Nasza Niwa tłumaczy, że zarzuty związane z "terroryzmem" ma wielu więźniów politycznych.

W ostatnim czasie w Białorusi nasiliły się represje. Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, a obecnie opozycjonista, zdradził w rozmowie z "Wirtualną Polską, że w Białorusi jest już w sumie "1135 więźniów politycznych".

Natomiast Euroradio donosi, że przewodniczący Izby Reprezentantów Uładzimir Andrejczanka, nawiązując do nowelizacji kodeksu karnego, mówił o "partyzantach na kolei". To osoby, które dopuszczały się ataków dywersyjnych poprzez m.in. niszczenie szaf sterowniczych, aby utrudnić transport rosyjskiego sprzętu wojskowego, który jest używany w trakcie wojny w Ukrainie. Niektóre z nich zostały zatrzymane. Euroradio oceniło, że "nowa ustawa jest przyjmowana m.in. po to, by bardziej surowo ukarać tych ludzi".

Białoruś w niewielkim gronie

Białoruś to jedyne państwo europejskie i jedyny członek Wspólnoty Niepodległych Państw, gdzie nadal obowiązuje kara śmierci. Spod tej kary wyłączone są kobiety oraz mężczyźni poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia. Wyrok wykonuje się poprzez rozstrzelanie.

Kary śmierci nie można jednak wiązać bezpośrednio z systemem politycznym. Tego typu kara obowiązuje m.in. w Japonii. Można na nią skazać wielokrotnych morderców lub sprawców morderstwa połączonego z gwałtem lub napadem.

Kara śmierci obowiązuje również w Korei Południowej. Jednak Amnesty International klasyfikuje ten kraj jak niestosujący jako tej kary "w praktyce", ponieważ od ponad 10 lat nie wykonano żadnej egzekucji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, amnesty.org.pl