Goniec.pl Rozrywka Beata Tadla przeszła udar. Po latach opowiedziała o ciężkim doświadczeniu
instagram.com/beatatadla

Beata Tadla przeszła udar. Po latach opowiedziała o ciężkim doświadczeniu

1 lipca 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Beata Tadla opowiedziała za pośrednictwem mediów społecznościowych o swoich problemach zdrowotnych. Znana dziennikarka przyznała, że kilkanaście lat temu przeszła udar. Ostrzegła internautów przed zagrożeniem. W przeszłości sama była przekonana, że to jej nie dotyczy. Na szczęście szybko otrzymała niezbędną pomoc.

Ostatni wpis na Instagramie Beaty Tadli wywołał niemałe poruszenie w mediach społecznościowych. Dziennikarka opowiedziała o udarze, który przeszła 13 lat temu. Na szczęście w pobliżu znajdowały się osoby, które natychmiast zawiadomiły pogotowie ratunkowe. Dzięki temu prezenterce nic poważnego się nie stało.

13 lat temu Beata Tadla poczuła się dziwne objawy. Po tym, jak została przetransportowana do szpitala i otrzymała opiekę lekarską, przestała czuć skutki udaru już następnego dnia . Zdecydowała się uświadomić internautów o tym, jak istotna jest szybka reakcja w takim przypadku.

Niebezpieczne doświadczenie Beaty Tadli

Feralnego dnia Beata Tadla zaczęła odczuwać szereg specyficznych objawów. Pojawiła się asymetria ust, opadająca ręka oraz drętwienie połowy twarzy . Na szczęście już kolejnego dnia słynna dziennikarka była w pełnej formie. Ostrzegawczy sygnał potraktowała jednak poważnie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezenterka telewizyjna dołączyła do akcji „Nie czekaj w domu. Stop udarom”. Ruch ma na celu zwiększanie świadomości Polaków na temat zagrożenia, jakie niesie zawał mózgu. Dziennikarka zwróciła uwagę na to, że „mini udar” może być zapowiedzią „dużego udaru”.

Warto pamiętać, że udar to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci oraz główny powód niepełnosprawności u osób, które ukończyły 40. rok życia . Gwiazda zaapelowała, by po rozpoznaniu charakterystycznych objawów nigdy nie czekać z reakcją i od razu skontaktować się z medykami.

Beata Tadla miała szczęście

Opowiadając o udarze, Beata Tadla zaznaczyła, że przez długi czas nie sądziła, że to może ją spotkać. Dziennikarka nie jest wyjątkiem. Wśród zdecydowanej większości osób powszechne jest przekonanie, że zawał mózgu dotyczy jedynie osób starszych.

Choć osoby powyżej 65. roku życia rzeczywiście są bardziej narażone, to jednak zagrożenie dotyczy wszystkich. Istotne są również czynniki genetyczne czy też płeć – udar częściej dotyka mężczyzn . Pacjenci po udarze także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Najważniejszymi sygnałami zapowiadającymi zawał mózgu są zaburzenia mowy, równowagi, zachowania oraz ruchowe. Jeśli podejrzewamy, że ktoś w naszym otoczeniu właśnie może przechodzić udar, możemy zastosować test F.A.S.T. Polega on na poproszeniu takiej osoby o: uśmiech, podniesienie obu ramion oraz powtórzenie prostej frazy. Jeśli zauważymy nieprawidłowości powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Ryzyko wystąpienia udaru zmniejsza dieta niskotłuszczowa i bogata w błonnik. Warto stosować produkty pełnoziarniste, świeże warzywa oraz owoce. Oprócz tego należy pamiętać o aktywności fizycznej i ograniczyć alkohol, który spożywany w dużych ilościach zwiększa ryzyko zawału mózgu ponad 3 razy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl; Medonet; Instagram

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport