Goniec.pl Fakty Wojna w Ukrainie. BBC uruchamia radio, będą korzystać z krótkich fal
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. BBC uruchamia radio, będą korzystać z krótkich fal

3 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Rosjanie szukają rzetelnego źródła na temat wojny w Ukrainie, które nie jest skażone propagandą rządową? BBC ogłasza, że w odpowiedzi na niespotykany ruch w regionie uruchamia specjalną usługę radiową. Wykorzystane zostaną krótkie fale, czyli ta sama technologia, z której korzystało radio Wolna Europa.

BBC postanowiła sięgnąć po schedę po radiu Wolna Europa. W obliczu wojny w Ukrainie stacja będzie nadawać specjalny program na falach krótkich . Przez cztery godziny dziennie w części Rosji i w Ukrainie objętej wojną, mieszkańcy mogą odbierać programy na temat najnowszych doniesień.

Wydania prowadzone będą w języku angielskim . Słuchacze mogą dostroić swoje odbiorniki do 15735 kHz od 18:00 do 20:00 i 5875 kHz od 00:00 do 02:00 czasu kijowskiego.

- Odbiorcy rosyjskojęzycznego serwisu informacyjnego BBC ponad trzykrotnie powiększyli jego średnią tygodniową od początku roku, osiągając rekordowy zasięg 10,7 mln osób w ostatnim tygodniu (w porównaniu z 3,1 mln) - przekazało w środę po południu BBC.

Wzrosty są wręcz masowe. Widać, że Rosjanie próbują ustalić faktyczny stan działań armii Władimira Putina w Ukrainie. - W języku angielskim liczba odwiedzających bbc.com w Rosji wzrosła w zeszłym tygodniu o 252% do 423 000 - dodaje BBC.

BBC będzie walczyć z propagadną rosyjską? Nowe radio w Rosji i Ukrainie

- Będziemy nadal dawać Rosjanom dostęp do prawdy, jakkolwiek tylko możemy - podkreślił Tim Davie. Uchodźcy w Przemyślu mogą liczyć na specjalną rozgłośnię RMF Ukraina ułatwiającą rozeznanie się w sytuacji po ucieczce od wojny . Rosjanie i Ukraińcy, którzy zostali w kraju mogą liczyć na podobny gest ze strony BBC.

Stacja zdecydowała bowiem, że wykorzystując krótkie fale BBC uruchomi specjalną usługę radiową. Decyzja ta jest swoistą akcją oporu " mającej na celu zapewnienie dostępności wiadomości na Ukrainie i w Rosji ".

BBC: "prawda jest pierwszą ofiarą wojny"

- Cyfrowe strony na żywo, zawierające aktualizacje, wyjaśnienia i raporty od doświadczonych dziennikarzy w terenie, cieszą się ogromną popularnością. Strona na żywo w języku rosyjskim, opisująca inwazję, była najczęściej odwiedzaną witryną w całym serwisie BBC World Service w języku innym niż angielski, z 5,3 mln wyświetleń - przekazała stacja w specjalnym środowym komunikacie.

Czy propaganda Władimira Putina przegrywa z mediami zachodnimi? Wszystko na to wskazuje. Rosjanie masowo odwiedzają bowiem zagraniczne serwisy i szukają prawdy na temat sytuacji w Ukrainie . Dane ujawnione przez BBC to potwierdzają.

- Często mówi się, że prawda jest pierwszą ofiarą wojny. W konflikcie, w którym szerzy się dezinformacja i propaganda, istnieje wyraźna potrzeba dostarczenia rzeczowych i niezależnych wiadomości, którym ludzie mogą zaufać, a przy znaczącym rozwoju kolejne miliony Rosjan zwracają się do BBC - powiedział Tim Davie, dyrektor generalny BBC.

Uwagą na dezinformację rosyjską

O tym, że na fake newsy płynące wprost z Moskwy są narażni nie tylko mieszkańcy Federacji Rosyjskiej, ostrzega zarówno Ukraina, jak i Polska . Wielokrotnie pojawiały się apele, gdzie podkreślano, by wiedzę na temat wojny w Ukrainie czerpać tylko ze sprawdzonych źródeł .

Jednym z nich są korespondenci wojenni , którzy ryzykując własnym bezpieczeństwem, przekazują wiadomości na temat realnej sytuacji w miastach owłądniętych kolejnymi walkami. - Odważni i zaangażowani dziennikarze, z wielu organizacji informacyjnych, wykonują ważną pracę relacjonując wydarzenia na Ukrainie - powiedział Tim Davie.

- Nie tylko ci, którzy przyjechali tam relacjonować, ale dziennikarze, dla których Ukraina jest domem, w tym nasi utalentowani koledzy z ukraińskiej służby BBC. Wydarzenia szybko się rozwijają. Chcemy, aby produkty BBC nadal docierały do ludzi na Ukrainie, w Rosji i poza nią. Zaufane wiadomości nigdy nie były tak istotne - dodał dyrektor generalny BBC, ogłaszając, że Rosjanie i Ukraińcy otrzymają nowe medium dostarczające informacje o wydarzeniach na froncie wojennym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: bbc.co.uk

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport