Arcybiskup Marek Jędraszewski o tradycji wigilijnej. "Bóg tak chciał"
Podczas świątecznego spotkania z klerykami, abp. Marek Jędraszewski zaapelował, by duchowni kultywowali i przekazywali wiernym potrzebę dzielenia się opłatkiem. Jak podkreślił kapłan, postępująca laicyzacja sprawia, iż wielowiekowa tradycja odchodzi w zapomnienie. Arcybiskup zwrócił szczególną uwagę na szkoły oraz zakłady pracy, które coraz częściej rezygnują z tego obyczaju.
Abp Marek Jędraszewski o wigilijnym opłatku
- Brońcie tego, co święte - mówił podczas świątecznego spotkania z klerykami w krakowskim seminarium duchownym abp. Marek Jędraszewski.
W trakcie swojego wystąpienia duchowny zwracał uwagę w szczególności na zanikającą tradycję dzielenia się opłatkiem, która coraz rzadziej wychodzi poza dom rodzinny i zanika podczas wigilii pracowniczych lub szkolnych.
Jak podkreślił arcybiskup, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są w niektórych miejscach tłumaczenia jakoby dzielenie się opłatkiem nie zachowywało podstawowych norm sanitarnych, które w dobie panującej pandemii COVID-19, stały się obligatoryjnym wymogiem.
Tymczasem wg duchownego, takie ujęcie sprawy ogranicza wspólnotowość, która jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania rodziny, państwa i Kościoła, bowiem jak podkreślał kapłan, to właśnie dzielenie się opłatkiem "buduje Kościół". Każda zaś próba rezygnacji z tej wielowiekowej tradycji jest znakiem postępującego "walca laicyzmu, którego celem jest oddalenie człowieka od Boga".
- Bóg tak chciał, abyśmy brali do ręki chleb i chlebem się łamali na znak miłości, braterstwa i jedności, tego braterstwa i tej jedności, które płyną z wysoka, od samego Boga, który tak umiłował świat - mówił do zgromadzonych kleryków abp. Marek Jędraszewski.
Laicyzacja wigilii
Słowa abp. Marka Jędraszewskiego nie są pozbawione podstaw. Jak się bowiem okazuje, coraz częściej podczas wigilii organizowanych w szkołach lub przez zakłady pracy, tradycja łamania się opłatkiem przy składaniu życzeń świątecznych odchodzi w zapomnienie.
Zapytani o tę sprawę krakowscy pedagodzy zgodnie podkreślali, iż obecnie uczniowie nie postrzegają wigilii, zwłaszcza tej szkolnej, w kategoriach zaproponowanych przez Kościół. Bardzo często podczas takich spotkań oprócz kolęd pojawiają się piosenki popowe o zabarwieniu świątecznym, zaś na stole wigilijnym goszczą ciasteczka.
Podobnie rzecz wygląda podczas wigilii organizowanych przez zakłady pracy. Nie wydaje się to jednak być świadectwem rezygnacji z tradycji opłatkowej, która w wielu domach jest stale praktykowana, a zachowaniem pewnej formalnej etykiety.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Jacek Kurski otrzymał tajemniczą paczkę. W przesyłce znalazł ludzkie zęby i kości
Jarosław Kaczyński żali się na brak pieniędzy. "Będę zmuszony sprzedać dom"
Jarosław Kaczyński trafił do szpitala. Jest komentarz rzecznika PiS
Źródło: o2.pl