Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego
Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim na okres 30 dni. Dokument zostanie teraz skierowany do Sejmu, który może jeszcze uchylić tę decyzję. O kroku prezydenta poinformował przed chwilą Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Wczoraj prezydent Andrzej Duda odbył spotkania z szefami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych, a także resortu spraw wewnętrznych i administracji. Rozmowy dotyczyły decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego we wschodnim pasie przygranicznym.
Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej
Na granicy polsko-białoruskiej już od niemal trzech tygodni koczuje grupa imigrantów. Cudzoziemcy nie mają zezwolenia wstępu na teren naszego kraju, ani pozwolenia na wycofanie się do Białorusi. Uchodźcy utknęli więc w miejscowości Usnarz Górny obok Krynek na Podlasiu, a wśród nich znajdują się także kobiety i dzieci.
W związku z kryzysem na granicy rząd rozpatrywał możliwość wprowadzenia na tym terenie stanu wyjątkowego. W czwartek rozporządzenie w tej sprawie podpisał Andrzej Duda. Jednym z powodów tej decyzji miały być m.in. wzmagające się próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Wczoraj szef MSWiA Mariusz Kamiński informował, że stanem wyjątkowym ma zostać objęty przygraniczny pas w województwach podlaskim i lubelskim, o głębokości do 3 km. Na tym obszarze znajdują się łącznie 183 miejscowości.
Mieszkańcy terenów objętych stanem wyjątkowym są zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obejmuje ich również zakaz organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, a także imprez masowych i wydarzeń kulturalnych czy sportowych.
Wstęp na obszar ujęty w podpisanym przez Andrzeja Dudę rozporządzeniu będą mieli niemal wyłącznie mieszkańcy i osoby tam pracujące . W wyjątkowych przypadkach można jednak starać się o pozwolenie na wstęp u komendanta lokalnej straży granicznej.
Sejm może uchylić rozporządzenie
Podpisane przez prezydenta rozporządzenie nie wymaga zgody posłów, Sejm jednak może je uchylić. Dokument musi być przedstawiony izbie niższej w ciągu 48 godzin od podpisania, a najbliższe jej posiedzenie zaplanowano na piątek. Opozycja już zapowiedziała złożenie wniosku w tej sprawie.
Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Jeśli nie zostanie ono w piątek uchylone przez Sejm, będzie obowiązywało we wschodnim pasie przygranicznym z Białorusią na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Elżbieta Witek odwiedziła częstochowskie liceum, pojawili się demonstranci
-
WP: Kaczyński miał kluczowy wpływ na decyzję o wprowadzenia stanu wyjątkowego
-
Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Onet