Goniec.pl
Andrzej Duda

Flickr.com © European Union 2015 - European Parliament

Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ważna informacja dla wszystkich, którzy nie zawsze płacą kartą. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawca nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty gotówką.

Inicjatywa znowelizowania ustawy i uregulowania kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez NBP wyszła od prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. To innowacyjne podejście, bo większość prezesów banków centralnych stawia dziś na transakcje bezgotówkowe i cyfrowe waluty.

dziwisz-sledztwo-dziennikarskie

Dziwisz dostawał duże datki

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał kluczową nowelizację

Głowa państwa podpisała ustawę już dwa dni temu, ale dopiero dzisiaj Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o tym fakcie w specjalnym komunikacie.

- W dniu 28 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski - napisano.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zadowolony z takiego obrotu spraw jest Adam Glapiński, który stoi na stanowisku, że gotówka jest kluczowa dla bezpieczeństwa funkcjonowania państwa.

- Chodzi o to, żeby żaden obywatel nie był odesłany z kwitkiem od okienka, np. w aptece, ponieważ chciał zapłacić środkiem płatniczym RP - zaznacza szef NBP.

Nowe przepisy wkrótce wejdą w życie

Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni od ich ogłoszenia. Dokument wprowadza zapisy, które pozwalają każdemu konsumentowi na zapłacenie za usługi lub kupowany towar gotówką i zapłata w tej formie musi zostać przyjęta.

Z tego obowiązku wyłączona będzie sprzedaż internetowa, sprzedaż w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, jeśli informacja taka będzie w jej regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Co ważne, za płatność gotówką nie będzie można pobierać dodatkowej opłaty.

Z danych NBP wynika, że tylko w 2020 roku aż 98 proc. Polaków wciąż korzystało z banknotów i monet. Niewiele mniej, bo 76 proc. używało kart zbliżeniowych. 18,3 proc. dorosłych obywateli nie ma nadal karty płatniczej, a ponad 11 proc. kont bankowych.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego powołał Radę ds. obrotu gotówkowego. Ma ona opracować strategię zabezpieczającą możliwość swobodnego dostępu do gotówki wszystkim chcącym korzystać z tej opcji płatniczej.


Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM, NBP

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Daniel Obajtek o cenach paliwa: "Ok. 6 złotych, ale mamy wyższe zarobki"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Kierowcy muszą zapłacić nawet 42 proc. więcej u mechanika

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wygrał z Pocztą Polską i nie musi płacić abonamentu RTV. Chodziło o zaginiony dokument

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

Czytaj więcej >
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Pieniądze

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

Czytaj więcej >
pieniądze

Pieniądze

Od 1 stycznia zasiłek chorobowy z ZUS na nowych zasadach

Czytaj więcej >