Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.09.2021 18:53

Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Flickr.com © European Union 2015 - European Parliament

Ważna informacja dla wszystkich, którzy nie zawsze płacą kartą. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawca nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty gotówką.

Inicjatywa znowelizowania ustawy i uregulowania kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez NBP wyszła od prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. To innowacyjne podejście, bo większość prezesów banków centralnych stawia dziś na transakcje bezgotówkowe i cyfrowe waluty.

Prezydent podpisał kluczową nowelizację

Głowa państwa podpisała ustawę już dwa dni temu, ale dopiero dzisiaj Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o tym fakcie w specjalnym komunikacie.

- W dniu 28 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski - napisano.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zadowolony z takiego obrotu spraw jest Adam Glapiński, który stoi na stanowisku, że gotówka jest kluczowa dla bezpieczeństwa funkcjonowania państwa.

- Chodzi o to, żeby żaden obywatel nie był odesłany z kwitkiem od okienka, np. w aptece, ponieważ chciał zapłacić środkiem płatniczym RP - zaznacza szef NBP.

Nowe przepisy wkrótce wejdą w życie

Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni od ich ogłoszenia. Dokument wprowadza zapisy, które pozwalają każdemu konsumentowi na zapłacenie za usługi lub kupowany towar gotówką i zapłata w tej formie musi zostać przyjęta.

Z tego obowiązku wyłączona będzie sprzedaż internetowa, sprzedaż w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, jeśli informacja taka będzie w jej regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Co ważne, za płatność gotówką nie będzie można pobierać dodatkowej opłaty. Z danych NBP wynika, że tylko w 2020 roku aż 98 proc. Polaków wciąż korzystało z banknotów i monet. Niewiele mniej, bo 76 proc. używało kart zbliżeniowych. 18,3 proc. dorosłych obywateli nie ma nadal karty płatniczej, a ponad 11 proc. kont bankowych.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego powołał Radę ds. obrotu gotówkowego. Ma ona opracować strategię zabezpieczającą możliwość swobodnego dostępu do gotówki wszystkim chcącym korzystać z tej opcji płatniczej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM, NBP

Tagi: pieniądze