Andrzej Duda chce zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Podpisał ustawę
Andrzej Duda złożył podpis pod trzema ustawami. Jedna z nich to ukłon w stronę pieszych i rowerzystów. Polskie drogi mają być jeszcze bezpieczniejsze. - Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - poinformowała Kancelaria Prezydenta w czwartkowym komunikacie.
Andrzej Duda w wakacje nie próżnuje i dziarsko chwycił długopis w dłoń . Trzy machnięcia i ustawy zyskały podpis prezydenta, który był niezbędny do wdrożenia zmian w życie.
Wiele osób może być zaskoczonych, że rowerzyści i piesi znaleźli w sercu Andrzeja Dudy tak ważne miejsce . Prezydent chce, by polskie drogi były bezpieczniejsze .
Andrzej Duda podpisał ustawę o drogach publicznych, co to znaczy?
Andrzej Duda zasiadł do stolika i nie miał wątpliwości, że mimo iż zmiany ustawy o drogach publicznych wymagane są unijną dyrektywą, to piesi i rowerzyści zasługują na specjalne względy.
Nowe regulacje mają pomóc chronić najbardziej narażonych na niebezpieczne zdarzenia na drogach . Andrzej Duda przychylił się do planów rządu i dał zielone światło ustawie o drogach publicznych.
W czwartek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że podpis Andrzeja Dudy zagościł we właściwych miejscach. - Ustawa nakłada na Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad jako zarządcę dróg krajowych i na zarządy województw jako zarządców dróg wojewódzkich obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka wystąpienia wypadków i oceny dotkliwości ich skutków na drogach będących w użytkowaniu od ponad 3 lat - czytamy w komunikacie Kancelarii.
Później minister transportu dokona całościowej oceny BRD i klasyfikacji wszystkich dróg (odcinków dróg) objętych zakresem dyrektywy w co najmniej 3 kategoriach, zgodnie z ich poziomem bezpieczeństwa.
Andrzej Duda podpisem pod ustawą próbuje zmniejszyć ilość śmiertelnych wypadków
W całej Unii Europejskiej celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych oraz poważnych obrażeń na drogach . Najnowsze rozwiązania, które wdrożone zostaną dzięki podpisowi Andrzeja Dudy, dotyczą m.in. przeprowadzania ocen ryzyka co pięć lat.
Zmierzając do wdrożenia przepisów dyrektywy, w noweli zaproponowano:
-
rozszerzenie zakresu przedmiotowego ustawy o drogach publicznych w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem dróg, o autostrady i drogi ekspresowe lub ich odcinki poza transeuropejską siecią drogową, oraz niektóre drogi krajowe lub ich odcinki,
-
wprowadzenie nowej procedury oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego,
-
ustanowienie obowiązku przeprowadzania oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmującej całą sieć drogową w rozumieniu dyrektywy 2008/96/WE,
-
wprowadzenie ukierunkowanych kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego i działań zaradczych, uwzględnianie niechronionych użytkowników drogi we wszystkich procedurach zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"
-
Adam Glapiński znów zaatakował Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia
-
Zbigniew Ziobro uderza w Unię Europejską. "Ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji"
Źródło: prezydent.pl