Goniec.pl
Andrzej Duda: loty

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda wydaje majątek na prywatne loty. Jedna podróż kosztuje 35 tysięcy złotych

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda przemieszcza się po kraju między innymi przy pomocy służbowych śmigłowców. Dziennikarze dotarli do informacji na temat tego, ile wydaje na te podróże oraz jaki mają cel. Okazuje się, że to niebagatelna kwota.

Dziennikarze „Polityki” dotarli do szczegółów dotyczących prywatnych lotów, które Andrzej Duda odbywał w okresie od maja 2020 roku do lutego 2021 roku. Okazało się, że prezydent wydał na nie prawdziwy majątek.

Ile Andrzej Duda wydaje na prywatne loty? Dziennikarze ujawnili prawdę

Od maja 2020 roku do lutego 2021 roku Andrzej Duda odbył 67 podróży rządowymi samolotami. Wzięto pod uwagę loty, które zgodnie z ustawą realizowane są w ramach misji oficjalnej, a więc widnieją w rejestrze KPRM.

Dziennikarze zwracają uwagę na fakt, że 24 podróże, które Andrzej Duda odbył do 12 lipca 2020 roku, przypadały na okres II tury wyborów prezydenckich. Były zatem częścią kampanii prezydenckiej. Polityk - dzięki nim - miał szansę na spotkania z wyborcami.

Jeden lot głowy państwa wyceniono średnio na 35 tysięcy złotych. Trzymając się tej wyceny, otrzymujemy wydatek na ponad 2,3 miliona złotych. Dziennikarze analizujący kalendarz prezydenta zauważyli, że poleciał on do matki 26 maja, aby złożyć jej życzenia. Odbył też podróż na Juratę 15 lipca, aby wypocząć. Od tego czasu śmigłowiec wykonał jeszcze 4 podróże po linii Warszawa - Półwysep Helski. 

Następnie prezydent latał 27 razy w okresie między 16 października a 21 lutym. Aż 20 ze wspomnianych wyżej podróży odbyło się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Jeden ze współpracowników prezydenta wyjaśnił dziennikarzom, dlaczego Andrzej Duda tak często udaje się do byłej stolicy Polski.

- W Krakowie Andrzej Duda ma grono znajomych, spotyka się z nimi, odreagowuje tydzień w pałacu - powiedział współpracownik prezydenta

Niektórzy internauci irytują się, że państwowe pieniądze, które pochodzą z płaconych przez nas podatków, wydawane są na takie cele. Nie brakuje jednak również osób, które w pełni to rozumieją i twierdzą, że prezydent nie może przecież podróżować zwykłymi pociągami, czy autobusami, gdyż mogłoby to wiązać się z pewnymi zagrożeniami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >