Goniec.pl
abp Głódź zostanie ukarany

Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Abp Głódź zostanie ukarany. Rada Warszawy ma odebrać mu tytuł honorowego obywatela miasta

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W związku z decyzją podjętą przez Radę Warszawy abp Głódź ma otrzymać bardzo surową karę, która do tej pory jeszcze nie dotknęła żadnego mieszkańca stolicy. Duchowny ma stracić zaszczytny tytuł honorowego obywatela miasta. Z postan

Po tym, jak abp Głódź został ukarany przez papieża Franciszka, złożono wniosek o odebranie mu zaszczytnego tytułu honorowego obywatela Warszawy. O konieczności takiego działania są przekonani członkowie Koalicji Obywatelskiej, którzy należą do rady miasta. Innego zdania są natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości.

Warto przypomnieć, że papież Franciszek nałożył na abp Głódzia karę za tuszowanie pedofilii w Kościele. Duchowny miał pięć razy przenosić oskarżonego o gwałt księdza do innych parafii. Kapłan nie podawał też żadnych wiadomości dotyczących powodów tych przenosin.

Abp Głódź może stracić honorowe obywatelstwo Warszawy

Dyskusja o odebraniu abp Głódziowi tytułu honorowego obywatela miasta rozpoczęła się już dwa lata temu. Początkowo jednak radni nie zgadzali się na podjęcie takich kroków, ponieważ uchwała o zaszczytnym tytule nie zawierała zapisu o możliwości jego odebrania.

Jako pierwsi o ukaranie w ten sposób duchownego wnioskowali członkowie Partii Razem. Po tym, jak kapłan doczekał się konsekwencji ze strony papieża Franciszka, politycy Koalicji Obywatelskiej sami złożyli taki wniosek.

Lider klubu KO w Radzie Warszawy, Jarosław Szostakowski oświadczył, że podczas nadawania abp Głódziowi honorowego obywatelstwa miasta urzędnicy nie mieli wszystkich informacji dotyczących przeszłości duchownego.

Zdaniem Jarosława Szostakowskiego obecnie wskazane jest odebranie zaszczytnego tytułu kapłanowi po tym, jak otrzymał karę nałożoną przez papieża Franciszka, która potwierdziła zarzuty tuszowania pedofilii w archidiecezji gdańskiej.

Politycy PiS nie zgadzają się na odebranie abp Głódziowi honorowego obywatelstwa

O sprawie abp Głódzia wypowiedział się także radny Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Figura. Polityk uważa, że odebranie duchownemu tytułu honorowego obywatela miasta jest niemożliwe, ponieważ uchwała nie przewiduje takiego trybu.

Zdaniem radnego takie postępowanie jest niezgodne z prawem i prowadzi do anarchii. Może też prowadzić do nadużyć i podejmowania decyzji o odbieraniu zaszczytnych tytułów z pobudek politycznych.

Dariusz Figura zarzuca opozycji działanie w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania trybu postępowania. Mimo sprzeciwów uchwała została wprowadzona do obrad, które odbędą się jeszcze w dzisiaj tj. 15 kwietnia.

Radni KO przekonują natomiast, że kara nałożona na abp Głódzia przez papieża Franciszka jasno wskazuje, że kapłan nie spełnia wymaganych kryteriów, by cieszyć się tytułem honorowego obywatela miasta.

Abp Głódziowi zarzuca się również, że ma związek ze sprawą prawomocnie skazanego proboszcza w Bojanie, który molestował 15-letnią dziewczynę. Kapłan trafił do ośrodka, w którym przebywają dzieci i nie przestał pełnić funkcji duchownego.

Pełnienie obowiązków kościelnych miał kontynuować również ksiądz w Miechowie, który 14-letnią dziewczynę doprowadził do innej czynności seksualnej. Kapłan także został skazany za pedofilię, a mimo to nie został odsunięty przez abp Głódzia.

[EMBED-245]

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Magdaleną Dardzińską z biura prasowego rady miasta stołecznego Warszawy, która potwierdziła, że podczas czwartkowych obrad odbyło się głosowanie i podjęto już decyzję.

Podczas dzisiejszego głosowania podjęto uchwałę [red. – w sprawie odebrania tytułu honorowego obywatela miasta abp Głódziowi] – oświadczyła Magdalena Dardzińska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >