Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 7 dodatkowych dni wolnych w 2025 roku. Oto co musisz wiedzieć, zanim je wykorzystasz
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 15.12.2024 09:33

7 dodatkowych dni wolnych w 2025 roku. Oto co musisz wiedzieć, zanim je wykorzystasz

praca
Fot. pixabay

Grudzień powoli zbliża się do końca, dlatego coraz więcej ludzi planuje już wypoczynek w 2025 roku. Warto zatem wiedzieć, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy do wykorzystania będzie nowe wolne ponad limit urlopu wypoczynkowego. Łącznie to aż 7 dni. Komu się należą i na jakich zasadach można z nich skorzystać.

W 2025 roku będzie można skorzystać z nowego urlopu

Ustawa z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy przewiduje w kalendarzu 13 takich dni, które dzielą się na święta stałe i ruchome. Te pierwsze maja swoje stałe terminy, drugie natomiast przypadają zależnie od kalendarza liturgicznego. Chodzi m.in. o Święta Bożego Narodzenia, które w 2025 roku wypadają wyjątkowo korzystnie. Do świąt ruchomych zaliczamy natomiast Boże Ciało, które zawsze jednak przypada w czwartek, co daje możliwość zorganizowania przedłużonego weekendu. 

Takich okazji znajdziemy w przyszłym roku kilka, jednak aby wypocząć nieco dłużej, trzeba będzie skorzystać z urlopu. Ten w 2025 r. znów będzie poszerzony o dodatkowe dni wolne.

Dzisiaj niedziela handlowa. W tym sklepie masło "za darmo", do spełnienia jeden warunek Duży polski bank wydał ważny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów

Dodatkowe dni wolne w 2025 roku

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje w Polsce nowelizacja kodeksu pracy. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na konieczność implementacji dwóch unijnych dyrektyw dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

Nowela przewiduje m.in., że raz w roku pracownik może wnioskować do firmy np. o umowę na czas nieokreślony lub o cały etat (jeśli jest zatrudniony odpowiednio na czas określony lub na część etatu), a taka prośba nie może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. 

ZOBACZ: Trudno uwierzyć, co kurier wyjął z paczkomatu, nagranie to hit. Widok poruszył całą Polskę

Nowe przepisy przewidują też dodatkowe dni wolne: 5 dni urlopu opiekuńczego oraz 2 dni tzw. zwolnienia z powodu siły wyższej. Warto jednak wiedzieć żaden z tych pakietów nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.

Siedem dni dodatkowego urlopu

Na czym polega urlop od siły wyższej? W tym wypadku w grę wchodzą poważne sprawy rodzinne. Chodzi tu m.in. o wypadek lub chorobę, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu. Jest to 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku. Urlop ten jest płatny w wysokości połowy wynagrodzenia. Co istotne, pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu od sił wyższej. Wystarczy, że złoży on odpowiedni wniosek najpóźniej w dniu urlopowym.

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia - czytamy w art. 148 kodeksu pracy.

Ubiegłoroczna nowelizacja wprowadziła także 5 dni urlopu opiekuńczego, które może wziąć każdy - nie tylko rodzice. Urlop jest bowiem “na członka rodziny”, do której zalicza się też m.in. małżonka. Osoba ta musi potrzebować opieki lub wsparcia z poważnych powodów zdrowotnych oraz zamieszkiwać we wspólnym gospodarstwie domowym. Warto jednak pamiętać, że pięć dni urlopu opiekuńczego nie są dniami płatnymi. Jest on również udzielany tylko w dni robocze, zgodnie z harmonogramem pracy pracownika.