300 plus. Mija ostateczny termin złożenia wniosków o wypłatę świadczenia. Trzeba się spieszyć
Kończy się czas na składanie wniosków o wypłatę świadczenia 300 plus. Wypełnienie i przekazanie formularza Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych możliwe jest tylko do środy 30 listopada. Na szczęście, od połowy miesiąca można to robić za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS. Inną drogą jest złożenie dokumentów poprzez bankowość elektroniczną.
300 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosków
Środa 30 listopada to nie tylko ostatni dzień na złożenie wniosku o wypłatę dodatków węglowych, ale także tzw. 300 plus. Do tej pory ZUS wypłacił już rodzicom uczniów ponad 4,5 mln takich świadczeń na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł, ale wciąż wiele osób nie skorzystało z przysługującego im przywileju.
Na składanie dokumentów czasu było dużo, bo aż 5 miesięcy. Niektórzy jednak postanowili czekać na ostatnią chwilę, a ta zbliża się wielkimi krokami. Ten, kto nie zdąży do środy 30 listopada, może zapomnieć o dodatkowej wypłacie 300 złotych.
300 plus - komu się należy?
300 plus to świadczenie, które ma być wsparciem dla rodziców i opiekunów uczniów bez względu na ich dochody. Pieniądze w zamyśle przeznaczone są na szeroko pojętą wyprawkę szkolną, czyli np. zakup podręczników, zeszytów, czy sprzętów.
Dobry Start można otrzymać tylko raz do roku na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób niepełnosprawnych - do 24 lat.
Wnioski składać mogą jedynie rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka (osoby faktycznie sprawujące opiekę nad dzieckiem, które wystąpiły do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
ZUS wychodzi z pomocną ręką
W tym roku ZUS stara się wychodzić naprzeciw jeszcze bardziej niż w poprzednich latach. Oprócz standardowego złożenia wniosku poprzez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS czy portal Emp@tia MRiPS, od 14 listopada można to zrobić też za pomocą aplikacji mobilnej mZUS, która dostępna jest za darmo w sklepach Google Play i App Store.
Aplikację warto zainstalować, bo za jej pośrednictwem można także ubiegać się o 500 plus, a w przyszłości być może także kolejne świadczenia dla rodzin, czyli wnioski RKO i dofinansowanie żłobków.
Aby ją aktywować, potrzebne jest jedynie połączenie jej z naszym profilem PUE, dlatego konieczne jest jego posiadanie. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.
Pieniądze wprost na konto
Za rozpatrywanie wniosków i wypłacanie pieniędzy odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 300 złotych trafia na wskazane w formularzach konta bankowe, a wszystkie zawiadomienia ZUS przekazuje elektronicznie.
Szczegóły odnaleźć można na portalu PUE ZUS, gdzie sprawdzimy m.in. status obsługi wniosku i informacje o świadczeniu. W tym celu konieczne jest zalogowanie się na swój profil na PUE ZUS i wybranie zakładki Dobry Start.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Córka Romana Giertycha przeszła operację serca. Adwokat przekazał wieści o stanie zdrowia 9-latki
Tańszy prąd w 2023 r. Już wkrótce mija termin składania specjalnych oświadczeń
Źródło: Goniec.pl