ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym małżonku. Jest jeden warunek
Śmierć bliskiej osoby to zawsze druzgocąca sytuacja. W przypadku osób starszych, kiedy odchodzi małżonek, wiąże się to też z problemami finansowymi. Okazuje się jednak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić emeryturę po zmarłym. Trzeba spełnić tylko jeden warunek.
Senior może otrzymać emeryturę zmarłego małżonka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej apeluje do Polaków, aby wstrzymywali się z kończeniem kariery zawodowej i przypomina, że każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego to świadczenie wyższe o około 10-15 proc. Te obecnie w Polsce nie są zbyt imponujące - w pierwszym kwartale 2024 roku przeciętna emerytura wynosiła 3653,67 zł.
Niepokoi jednak fakt, że 456,3 tys. osób dostaje świadczenie w wysokości poniżej minimalnej gwarantowanej emerytury (1780,96 zł brutto). Sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna w sytuacji osób, których współmałżonek umiera. Poza ogromnym ciosem emocjonalnym na trzeba się również liczyć z problemami finansowymi, chociażby w przypadku organizacji pogrzebu. Jak sobie z tym poradzić?
ZOBACZ: ZUS za kilka dni zacznie przyjmować wnioski. Rusza nowe świadczenie dla seniorów
Można dostać emeryturę po zmarłym
Kiedy senior umiera ZUS wstrzymuje wypłatę jego emerytury. Istnieje jednak szansa, aby rodzina otrzymała świadczenie po zmarłym. Wówczas należ spełnić ważny warunek. ZUS dopuszcza przekazanie bliskim ostatniej emerytury po zmarłym w konkretnej sytuacji. Komu się należy?
Te osoby dostaną emeryturę po zmarłym małżonku
Świadczenie mogą otrzymać dzieci zmarłego lub małżonek. Mowa o emeryturze, wypłaconej przez ZUS w miesiącu zgonu . Takie świadczenie nazywane jest "niezrealizowanym". Chodzi o kwotę, której emeryt nie odebrał.
Gdy ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie, ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone tzw. niezrealizowane świadczenie - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Osoby, które chcą odebrać taką emeryturę muszą złożyć wniosek w sprawie niezrealizowanego świadczenia. Prawo do pieniędzy ma najbliższa rodzina zmarłego. ZUS wyjaśnia na swojej stronie internetowej, kto może starać się o wypłatę świadczenia:
- w pierwszej kolejności – mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe
- w drugiej kolejności: – małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osob
- prowadziła wspólne gospodarstwo domowe)
- w trzeciej kolejności – inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci
Wniosek do ZUS powinien być uzupełniony kilkoma dokumentami, takimi jak:
- odpis aktu zgonu
- odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa (zależnie, kto zgłasza się po świadczenie: dziecko czy współmałżonek)
- dokumenty lub inne dowody, które potwierdzają prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub utrzymywania zmarłego emeryta.
Z wnioskiem należy zgłosić się do Zakładu w ciągu 12 miesięcy od śmierci emeryta. Ten termin może ulec wydłużeniu, jeśli złożono wniosek o dalsze prowadzenie postępowania w sprawie.