ZUS przypomina studentom o ważnym terminie, czas do 31 października. Mogą stracić pieniądze
Studenci, którzy rozpoczęli naukę wraz z początkiem października, mają już niewiele czasu na złożenie dokumentów w celu odebrania ważnego świadczenia. Warto się spieszyć, ponieważ jeśli nie trafią one do ZUS wraz z końcem miesiąca, beneficjenci pożegnają się z dofinansowaniem i będą musieli wypłacić odsetki.
Tym osobom należy się renta rodzinna
Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje dzieciom i młodzieży po śmierci ich rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyznać pieniądze osobom do ukończenia 16. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, to do ukończenia 25 lat. Aby je otrzymać należy jednak złożyć stosowne dokumenty i trzymać się wyznaczonych terminów. W innym wypadku beneficjenci pożegnają się z dofinansowaniem i będą musieli wypłacić odsetki.
Zostało niewiele czasu
Podstawą do wypłaty renty rodzinnej uczniom i studentom jest aktualne zaświadczenie, że będą kontynuować naukę. Jeśli uczącej się młodzieży zależy na pobieraniu tego świadczenia, to powinni dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły bądź uczelni, że ciągle będą uczniami i studentami. Uczniowie mają na to czas do końca września, a studenci do końca października - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, cytowany przez serwis niepelnosprawni.pl.
Jeśli studenci pobierali rentę rodzinną jeszcze w czasie uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej, a swój pierwszy rok akademicki rozpoczęli w tym roku, otrzymają warunkowe wypłaty świadczenia w październiku. Jednak tylko w wypadku, jeśli zdążyli złożyć odpowiedni wniosek o kontynuację wypłaty renty rodzinnej do końca września. Studenci muszą również pamiętać o obowiązku powiadomienia ZUS o zakończeniu nauki. Jeżeli tego nie zrobią, nienależne świadczenie trzeba będzie zwrócić, a ZUS naliczy im także odsetki.
Ile wynosi renta rodzinna?
Zobacz: 2520 złotych dla 130 tysięcy Polaków. Lepiej sprawdzić, czy Ci się należy
Rentę rodzinna przyznawana jest osobom:
- do ukończenia 16 lat
- jeśli się uczą - do ukończenia 25 lat
-
bez względu na wiek, jeżeli stały się
całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia
lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat
Pieniądze przysługują rodzinie zmarłej osoby, jeśli w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury, emerytury pomostowej, renty z tytułu niezdolności do pracy lub pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. wysokości świadczenia zmarłego - jeśli do renty uprawniona jest jedna osoba, 90 proc. - jeśli uprawnione są dwie osoby lub 95 proc. - jeśli uprawnione są trzy lub więcej osób.