ZUS ostrzega Polaków, kilkaset złotych może niektórym przejść koło nosa. Termin wkrótce minie
300 plus to pieniądze przeznaczone w zamyśle na wyprawkę szkolną i podręczniki. Od lipca trafiły już do ponad 4 milionów polskich uczniów, ale nie wszyscy zdążyli jeszcze skorzystać ze świadczenia. Aby zapominalskich nie ominęło wsparcie, muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Dodatek można uzyskać jeszcze tylko przez kilka tygodni. Termin złożenia wniosku ma duże znaczenie.
Im później złożymy 300 plus, tym późniejsza jest jego wypłata
Trzysta złotych na szkolne wydatki może uzyskać każdy, bez względu na dochody, także opiekunowie dzieci, rodzina zastępcza, samodzielni opuszczający takie piecze i… rozwodnicy. W ostatnim przypadku świadczenie dzielone jest na pół i każdy z rodziców dostaje 150 złotych, które może wydać np. na kupno plecaka lub elementarza dla pociechy.
300 plus przysługuje dzieciom do 20. roku życia, a niepełnosprawnym do 24. Warto zauważyć, że termin złożenia wniosku jest dość istotny, ponieważ to od niego zależy, kiedy pieniądze trafią na konta świadczeniobiorców. Ci, którzy złożą przed końcowym terminem, 300 plus otrzymają w styczniu. W każdym przypadku wypłata nie może być później, niż dwa miesiące od daty złożenia wniosku.
🔔 Uwaga❗️️Został ostatni miesiąc na wysłanie wniosku do #ZUS o świadczenie #300plus z programu #DobryStart.
— ZUS (@zus_pl) October 28, 2022
🖥️ Wnioski przyjmujemy do 3⃣0⃣ listopada wyłącznie elektronicznie przez:
✅ #PUE #ZUS,
✅ portal Emp@tia,
✅ bankowość elektroniczną. pic.twitter.com/6vUsl3vO5c
Zgodnie z ustawą o 300 plus nie mogą ubiegać się rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola i zerówki, a wsparcie nie jest przeznaczone również dla studentów. Beneficjentami mogą zostać dzieci ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i z klas dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych.
Do kiedy trzeba złożyć wniosek i jak to zrobić?
Program "Dobry start" ruszył 1 lipca i potrwa do 30 listopada tego roku. To ostateczny termin, bo później wnioski nie będą przyjmowane i kolejna szansa na dodatkowe 300 złotych będzie dostępna z przyszłorocznej puli.
Aby złożyć wniosek, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wybrać specjalnie przygotowany kreator, w którym wpisuje się m.in. numer konta bankowego i nazwę szkoły. Podanie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.
Artykuły polecane przez Goniec.pl: