Goniec.pl Finanse ZUS: od poniedziałku można składać wnioski o świadczenie postojowe. Można zyskać ponad 2000 zł
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

ZUS: od poniedziałku można składać wnioski o świadczenie postojowe. Można zyskać ponad 2000 zł

17 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Decyzja rządu dotycząca zniesienia stanu pandemii pociągnęła za sobą szereg zmian, o jednej z nich przypomina ZUS. - W ciągu 3 miesięcy od tego dnia przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe - czytamy w komunikacie Zakładu. Sprawdź, czy należą ci się dodatkowe pieniądze.

Od poniedziałku 16 maja w Polsce nie ma już stanu epidemii. Adam Niedzielski oraz Mateusz Morawiecki zdecydowali bowiem, że sytuacja została opanowana na tyle, iż możliwe jest obniżenie alarmu do poziomu "stanu zagrożenia epidemicznego" . Większość Polaków nie wie, że dzięki temu może zyskać dodatkowe pieniądze .

ZUS postanowił przypomnieć, że w związku z tym w poniedziałek rozpoczęło się liczenie okresu, w którego czasie składać można specjalne wnioski . Uprawnieni do otrzymania zastrzyku gotówki mogą bowiem starać się o przyznanie świadczenia postojowego .

Już się zaczęło, ZUS przypomina: można składać wnioski o świadczenie postojowe

- Świadczenie postojowe wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - podaje rząd na specjalnej stronie informacyjno-usługowej dla przedsiębiorcy. Jednorazowe świadczenie postojowe wynosi zatem 2080 zł.

Jak czytamy w komunikacie na temat finansowej pomocy ze strony państwa świadczenie postojowe, o którym przypomina ZUS, wynieść może jednak również 1300 zł. Mniejsze pieniądze trafią na konto w przypadku rozliczania podatków w formie karty podatkowej i jesteś osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT .

Decyzja o zniesienia stanu epidemii ponownie pozwoliła na to, by wnioski o finansowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej regulującej świadczenie postojowe trafiały do ZUS .

- Wnioski o świadczenie postojowe można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, także za pośrednictwem strony gov.pl - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wyznaczono termin końcowy przyjmowania dokumentów . Należy również pamiętać o ważnej regulacji, która zupełnie blokuje możliwość na pozytywne rozpatrzenie wniosku o świadczenie postojowe.

Sprawdź, ile razy dostałeś pieniądze

Liczba wypłat w ramach świadczenia postojowego nie jest nielimitowana. ZUS podkreśla, że tylko spełnianie niezbędnych warunków pozwoli na to, by pieniądze pojawiły się na koncie podatnika.

- Świadczenie możesz otrzymać maksymalnie trzy razy - czytamy na rządowej stronie. ZUS wskazuje natomiast, iż o ile w poniedziałek 16 maja rozpoczął się okres przyjmowania dokumentów , to datą końcową możliwości starania się o pieniądze w ramach pomocy ze strony państwa jest 23 lipca 2022 r.

Jest również późniejszy termin . - Do 16 sierpnia 2022 r. można złożyć do ZUS wnioski o świadczenie postojowe na podstawie ustawy: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6 - podał ZUS.

W specjalnej tabeli przygotowanej przez ZUS wyszczególniono 17 różnych świadczeń postojowych . Są one zależne od poprzednich wniosków oraz sytuacji i zajmowanego stanowiska.

ZUS pomaga zrozumieć mechanizm przyznawania świadczenia postojowego
ZUS pomaga zrozumieć mechanizm przyznawania świadczenia postojowego

Źródło: zus

Różnią się nie tylko druki, jakie należy dostarczyć do właściwego organu. Upoważnieni do otrzymania świadczenia postojowego mogą otrzymać różne kwoty pomocy , a szczegółowe warunki każdego z 17 rodzajów świadczenia znaleźć możesz > POD TYM LINKIEM <

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport