Goniec.pl Wiadomości Zmarła major Maria Kowalewska ps. Myszka. Była bohaterką powstania
[II-51]

Zmarła major Maria Kowalewska ps. Myszka. Była bohaterką powstania

21 października 2021
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

W środę minister Mariusz Błaszczak poinformował o śmierci major Marii Kowalewskiej. Przez lata posługiwała się ona pseudonimem "Myszka". W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką. Miała 94 lata.

W dłuższym wpisie żegnał bohaterkę również prezydent Torunia, który zaznaczył, jak ważna była dla tutejszej społeczności, ale również dla lokalnych wojsk obrony terytorialnej. Nie tak dawno została wybrana na "matkę chrzestną" sztandaru tej formacji w Toruniu.

Nie żyje major Maria Kowalewska ps. Myszka

- Bardzo smutna wiadomość: na wieczną wartę odeszła dziś ŚP. Pani Major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim , Matka Chrzestna sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zmarła w wieku 94 lat. Cześć Jej pamięci! - pisał na swoim Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Hołd powstance postanowił oddać również prezydent Torunia, który przedstawił zasługi Kowalewskiej dla miasta i lokalnego wojska. Jeszcze nie tak dawno, ledwie miesiąc temu, powstanka została "matką chrzestną" sztandaru lokalnych wojsk obrony terytorialnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci mjr Marii Biedermann-Kowalewskiej ps. „Myszka”, ostatniej żyjącej torunianki, która uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, odznaczonej Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium" - pisał prezydent Mariusz Zaleski.

- Do końca swojego życia dawała świadectwo tego, czym była wojna i swojej bohaterskiej postawy jako sanitariuszka podczas powstania. Łączę się w bólu z Rodziną i najbliższymi Pani Major - podsumował.

Z Gdyni do Warszawy

Maria Kowalewska urodziła się w rodzinie Biedermannów w Nakle nad Notecią, ale później wraz z rodziną przeniosła się do Gdyni - ojciec był dentystą, a matką uczyła muzyki. Prócz tego w domu były też siostra Kowalewskiej - Urszula.

Rodzina Biedermannów zbiegła z Gdyni niedługo po rozpoczęciu II wojny światowej. Dzięki ostrzeżeniu ze strony pacjenta doktora Biedermanna, udało im się uniknąć fali aresztowań, która miała miejsce w mieście niedługo po wkroczeniu armii Hitlera.

Z Gdyni przenieśli się do Warszawy. W momencie wybuchu powstania warszawskiego, Kowalewska miała 17 lat. Wcześniej zdobywała wykształcenie, uczestnicząc w tajnych kompletach.

Po rozpoczęciu nauki gimnazjalnej i ukończeniu VII klasy, Kowalewska została zaprzysiężona w armii NSZ, gdzie przyjęła pseudonim "Myszka". Ona, jej siostra i Wanda Woś-Lorenc, czyli serdeczna przyjaciółka, trafiły na przeszkolenie sanitarne. W czasie powstania służyły w szpitalu polowym na Woli, a po jej upadku zbiegły najpierw do Milanówka, a potem do Radomia, gdzie ukrywały się do końca wojny.

W 1946 roku Kowalewska wróciła do Gdyni, a potem wyjechała do Torunia na studia . W 1952 roku uzyskała dyplom magistra z biologii , a rok wcześniej poślubiła neurologa, Zygmunta Kowalewskiego. Kończyła jeszcze zaawansowane kursy bakteriologicznie i ostatecznie do emerytury w 1997 roku pracowała w Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport