Zastrzegłeś swój numer PESEL? Resort wydał właśnie pilny komunikat
Od czerwca w Polsce wszelkie instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzić przed udzieleniem pożyczki, czy dany numer PESEL klienta jest zastrzeżony. Resort Cyfryzacji opublikował właśnie w tej sprawie ważny komunikat.
Resort Cyfryzacji z komunikatem do Polaków. Chodzi o zastrzeżenie numeru PESEL
Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce wszelkie instytucje finansowe są w obowiązku, przed ewentualnym zawarciem umowy kredytowej, czy udzieleniem pożyczki, aby sprawdzić, czy numer PESEL klienta jest zastrzeżony. Aktualnie, jak wynika z danych, dokonało tego już ponad 4 mln Polaków.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie jest procesem zbytnio skomplikowanym, a daje nam gwarancję bezpieczeństwa przed potencjalnymi oszustami, którzy chcieliby wziąć kredyt, posługując się naszymi danymi. Ministerstwo Cyfryzacji wydało ważny komunikat w sprawie zastrzeżenia numeru PESEL.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bardzo proste
Resort Cyfryzacji w specjalnym komunikacie podkreśla plusy, jakie wynikają z decyzji o zastrzeżeniu numeru PESEL . Wyjaśnia również, jak w bardzo prosty i szybki sposób można to zastrzeżenie cofnąć.
Wybierając w aplikacji mObywatel zakładkę "Zastrzeż PESEL", możemy bardzo łatwo i szybko zdecydować:
- o bezterminowym cofnięciu zastrzeżenia, co oznacza, że numer PESEL przestanie być chroniony aż do momentu, gdy ponownie go zastrzeżemy,
- o czasowym cofnięciu zastrzeżenia - aplikacja poprosi nas o wyznaczenie konkretnej daty i godziny, kiedy PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony.
ZOBACZ: Ta funkcja w mObywatelu to hit. Korzysta z niej już ponad 200 tys. Polaków
Co warte podkreślenia, zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w dowolnej chwili, jednak wiąże się to z chwilową koniecznością oczekiwania, czasem nawet od 30 minut do 12 godzin. Jest to przerwa między cofnięciem zastrzeżenia numeru PESEL i kolejną próbą tego procesu.
Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom - informuje resort cyfryzacji.
Zastrzeżenie numeru PESEL. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia
Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, zbyt częste zmiany statusów mogłyby wprowadzać w błąd firmy i instytucje, które weryfikują numer PESEL.
Należy odczekać 12 godzin, jeśli nie cofniemy zastrzeżenia PESEL przed wydaniem bankowi dyspozycji o wypłatę gotówki wyższej niż trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.
Resort zaznacza, że takie rozwiązanie wprowadzono również po to, aby chronić obywateli przed pochopnymi wypłatami gotówki.
Zmniejsza to ryzyko utraty pieniędzy wskutek manipulacji na przykład na wnuczka - wyjaśniono.