Goniec.pl Wiadomości Zaskakująca prognoza pogody na Wielkanoc. Synoptycy rozwiali wątpliwości, to może czekać Polaków
fot. wirestock z freepik

Zaskakująca prognoza pogody na Wielkanoc. Synoptycy rozwiali wątpliwości, to może czekać Polaków

26 marca 2025

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają dość późno, bowiem okoliczność ta celebrowana będzie 20 i 21 kwietnia. Wielu osobom ten termin dał nadzieję, że pogoda wówczas będzie iście wiosenna i słoneczna, zachęcająca do rodzinnych spacerów. Czy faktycznie tak będzie?

Późne Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, nie mają stałej daty i są świętem ruchomym, wypadającym pomiędzy 22 marca a 24 kwietnia. Od czego jest to zależne? Otóż jej termin jest ściśle związany z fazami księżyca.

W IV w. n.e. w trakcie trwania soboru nicejskiego zostało ustalone, iż Wielkanoc będzie celebrowana w najbliższą niedzielę, wypadającą po pierwszej pełni księżyca po nadejściu wiosny. Stąd taka rozbieżność pomiędzy datami świąt wielkanocnych, które w każdym, roku obchodzone są w innym terminie.

W tym roku Wielkanoc przypada na 20 i 21 kwietnia i to właśnie wtedy celebrowana będzie Niedziela Wielkanocna i Lany Poniedziałek. Co ciekawe, rok temu, okoliczność ta przypadła na 31 marca i 1 kwietnia, co jasno ukazuje rozbieżność terminów.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Wielkanoc
fot. timolina z freepik, Wielkanoc
Tragedia w zakładzie pracy w polskim mieście. Nie żyje jedna osoba, druga jest ranna
Niebezpiecznie na polskiej granicy. Migranci przedostali się przez zaporę, błyskawiczna akcja służb

Pogoda na tegoroczne święta wielkanocne

Z racji, że w tym roku Święta Wielkanocne przypadają na 20 i 21 kwietnia , wiele osób wierzy, że wówczas pogoda będzie iście wiosenna, a na niebie zawita słońce rzucające ciepłe promienie na ziemię. Czy natura spełni ich marzenia?

ZOBACZ TAKŻE : Rossmann rozda tysiące paczek z kosmetykami. Trzeba spełnić dwa warunki

Jak wynika ze wstępnej prognozy pogody podawanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek kwietnia będzie słoneczny, jednak tuż przed Wielkanocą aura znacznie się zmieni. Na szczęście opady śniegu nie są wówczas przewidywane, lecz możemy spodziewać się w tym czasie deszczu.

IMGW podaje, że spodziewa się, iż suma deszczowych opadów, które mogą wystąpić pomiędzy 14 a 20 kwietnia, w zależności od regionu, może wynieść 7-15 mm. Najniższa prognozowana suma jest dla Wielkopolski, a najwyższa dla Małopolski.

Kolejny tydzień, który rozpocznie Lany Poniedziałek, wyraźnie dostosuje się do nazwy święta i zaowocuje w jeszcze intensywniejsze opady. Suma opadów w całym pasie nadmorskim ma wynieść około 11 mm, a w Małopolskie i na Śląsku może wynosić do 15 mm.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Deszcz
fot. freepik; Deszcz

Temperatura na Święta Wielkanocne. Jest czym się martwić?

Ile stopni Celsjusza możemy spodziewać się podczas trwania Świąt Wielkanocnych ? Choć mogłoby się wydawać, że z powodu późnego terminu pogoda będzie znakomita i pozwoli delektować się ogrzewającym słońcem, trzeba przygotować się na chłodne dni.

Jak wynika z długotrwałej prognozy pogody, podawanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomiędzy 14 a 20 kwietnia , czyli dokładnie wtedy, gdy przypada Wielka Niedziela, temperatura może wynosić od 10 st. C w rejonach podgórskich i na Pomorzu, do 14 st. C na południu oraz południowym zachodzie kraju.

Za to w dniach 21-27 kwietnia, kiedy to przypada Lany Poniedziałek, temperatury będą nieco wyższe. Nad morzem termometry mogą wskazać około 11 stopni, zaś na południowym wschodzie i południowym zachodzie, a także w centrum Polski, będzie można zauważyć nawet 15 st. C.

Należy jednak pamiętać, że przedstawiona prognoza, jest dopiero wstępna, a szczegółowe warunki atmosferyczne zostaną podane na krótko przed Świętami Wielkanocnymi.

Jest porozumienie między Rosją a Ukrainą. Wydano specjalny komunikat
Kłęby toksycznego dymu widać z wielu kilometrów. 16 zastępów strażaków w akcji, pilny apel do mieszkańców
Obserwuj nas w
autor
Elżbieta Włodarska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Interesuję się światem rozrywki i polskiego filmu. Hobbystycznie tworzę makijaże. W wolnym czasie lubię relaksować się podczas pracy w ogrodzie.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport