Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Jest polityczne porozumienie
Zasiłek pogrzebowy od ponad 10 lat nie był podwyższany. W dobie szalejącej inflacji i wszechobecnej podwyżki cen, jego kwota nie wystarcza na zorganizowanie nawet skromnego pogrzebu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje waloryzację świadczenia.
Zasiłek pogrzebowy. Jest polityczne porozumienie
Zasiłek pogrzebowy jest dofinansowaniem, które przysługuje każdemu mieszkańcowi Polski, który poniósł koszty pogrzebu zmarłego . Przysługuje nie tylko osobom, ale w pewnych przypadkach również instytucjom. Niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu, najwyższa wysokość dotacji jest ustawowo ustalona.
W 2011 roku po raz ostatni dokonano waloryzacji zasiłku . Pomimo, że przez ostatnie 11 lat ceny usług pogrzebowych uległy znacznemu podwyższeniu , wysokość zasiłku pozostawała niezmienna. Ta sytuacja ma się zmienić. Wśród polityków pomysł zwiększenia tej kwoty zyskał spore poparcie.
- Do dziś, mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług , zasiłek jest utrzymywany na niezmienionym poziomie – informowali w Parlamencie posłowie, zwracając w interpelacji szczególną uwagę na niską kwotę tego świadczenia.
- Zmieniło się wiele czynników. Przede wszystkim zmianie uległy ceny usług pogrzebowych oraz dzierżawy miejsca na cmentarzach. Rząd PiS wielokrotnie powtarzał, że podnosi jakość życia Polaków. Niestety, w momencie końca ich życia resort o Polakach najwyraźniej zapomina – czytamy w interpelacji nr 30383.
Kwota niezmienna przez lata
W czasie, gdy dokonywano ostatniej waloryzacji zasiłku pogrzebowego, najniższa płaca w Polsce wynosiła około 1050 złotych netto (czyli na rękę), a przeciętna płaca oscylowała w okolicy 2350 złotych. Wówczas wysokość zasiłku pozwalała na pokrycie kosztów skromnego pochówku. Aktualnie zarówno najniższa, jak i średnia krajowa są o wiele wyższe - zasiłek zaś - taki sam.
Posłowie w sprawie zasiłku
Posłowie Sejmu RP podkreślili, że realia społeczno-gospodarcze w kraju są zupełnie inne niż 11 lat temu, a kwota dotacji jest zdecydowanie niewystarczająca. „ Nie pozwala na wyprawienie skromnego pogrzebu ” – mówili.
Parlamentarzyści zwrócili uwagę na fakt, że patowa sytuacja najbardziej uderza w najbiedniejszych obywateli. Ci, gdy muszą wyprawić pogrzeb, często zmuszeni są do skorzystania z kredytu lub szybkiej pożyczki. Nie stać ich na to, by godnie pożegnać swoich bliskich. Posłowie skierowani do Ministerstwa Rodziny i Polityki Pieniężnej szereg pytań. Wśród nich znalazło się pytanie najważniejsze – czy zasiłek pogrzebowy zostanie podniesiony? Odpowiedź sekretarza stanu resortu, Stanisława Szweda, przytoczyło Radio Zet:
- Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego – odpowiadał Stanisław Szwed.
Co ciekawe, posłowie Lewicy już jakiś czas temu zwrócili uwagę na konieczność zmiany kwoty zasiłku pogrzebowe z 4 do 7 tys. zł. Ustawa w tej sprawie została jednak odrzucona przed sejmową większość.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Tragedia na Mazowszu. Jechali na bagażniku i zginęli. Koledzy zostawili ich ciała na ulicy
-
Gubernator Kaliningradu zadrwił z Polaków. Z jego ust padły skandaliczne słowa
-
Piotr Naimski zdymisjonowany. Morawiecki pożegnał eksperta, a ten ujawnił prawdę o swoim odejściu
Źródło: o2.pl, Goniec.pl