Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Listonosz przynosi Ci emeryturę? Już wkrótce możesz nie dostać pieniędzy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 11.10.2021 14:34

Listonosz przynosi Ci emeryturę? Już wkrótce możesz nie dostać pieniędzy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Listonosze w całym kraju nie są zadowoleni ze swoich wynagrodzeń i zapowiadają strajk. Jeśli nie porozumieją się z zarządem Poczty i dojdzie do protestu, problemy z wypłatą emrytury czy renty może mieć wielu seniorów, którzy zostaną bez środków do życia.

Zarząd poczty właśnie się doigrał. Związki zawodowe nie chcą dłużej czekać na podwyżki i zapowiadają, ze jeśli nie dojdzie do porozumienia, to pracownicy zorganizują referendum strajkowe. Strajk listonoszy to jednak nie tylko niedostarczone listy i przesyłki, ale też duże kłopoty dla setek tysięcy emerytów i rencistów.

Niespełnione obietnice

W poniedziałkowym numerze "Rzeczpospolitej" przeczytać można, że sprawa jest bardzo poważna, bo swoje niezadowolenie okazują nawet do tej pory żyjący w zgodzie z rządem członkowie "Solidarności". Przypominają, że przed wyborami w 2015 roku PiS obiecał, że pensja pracownika Poczty będzie zbliżać się do średniej krajowej. Obecnie to niecałe 6 tysięcy złotych.

Zgodnie z danymi przekazywanymi przez związki, aż 60 proc. pracowników Poczty otrzymuje tymczasem wynagrodzenie zbliżone do płacy minimalnej, czyli około 2800 złotych. Jak zaznacza dziennik, Poczta Polska to największy w naszym kraju pracodawca z najniższą średnią wynagrodzenia ze wszystkich spółek Skarbu Państwa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja finansowa Poczty jest bardzo zła. Mało kto wysyła dziś listy, a paczki czy przesyłki kurierskie przejęły prywatne firmy i paczkomaty. W 2020 roku Poczta Polska zmniejszyła przychody o 5 proc. i wygenerowała 119 mln zł straty.

Problemy dla emerytów

Strajk może okazać się sporym problemem zwłaszcza dla emerytów, którzy co miesiąc otrzymują z rąk listonosza świadczenie emerytalne lub rentę. Choć większość z nich ma konta bankowe, to około 20 proc. wciąż korzysta z tradycyjnych metod. Gdyby doszło do protestu, setki tysięcy seniorów pozostałyby bez środków do życia.

W celu uniknięcia problemów, najlepiej założyć konto w banku. Można to zrobić nawet zdalnie, a umowę podpisać za pośrednictwem kuriera. Takie rozwiązanie to duże ułatwienie dla mało mobilnych seniorów. Ponadto, własne konto to więcej możliwości. Nie musimy martwić się o to, by mieć gotówkę w portfelu i wyczekiwać w domu na pojawienie się listonosza.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Rzeczpospolita

Tagi: