Zakaz handlu jeszcze bardziej surowy? Padł pomysł o krótszych godzinach otwarć
Najpierw zakaz handlu w niedzielę, a teraz skrócone godziny otwarcia sklepów w dni powszednie. Taki pomysł wysuwa szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, Alfred Bujara. Jak tłumaczy, Polska powinna pójść śladem krajów Europy zachodniej, jednak Polacy chcieliby swobodnie robić zakupy przez siedem dni w tygodniu.
Alfred Bujara dał się poznać jako pomysłodawca wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Choć początkowo wydawał się być ukontentowany obowiązującymi przepisami, teraz chce iść o krok dalej i nakazać sklepom skrócenie godzin otwarcia w dni powszednie.
Sklepy będą pracować krócej?
Aktualnie wiele sklepów przekształca się w placówki pocztowe lub pracuje dłużej przez 6 dni w tygodniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Głos obywateli nie jest jednak słyszany przez Bujarę, któremu marzą się rozwiązania podobne do tych na zachodzie kontynentu.
W trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu Bujara przekonywał posłów do swojego nowego pomysłu. Jak wyjaśniał, w krajach lepiej rozwiniętych od nas takie rozwiązania już dawno temu zostały przyjęte.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie. Tam po godzinie w niektórych krajach 20, w niektórych 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają. U nas mogą handlować nawet i całą noc - mówił Bujara.
Jak zaznaczał, takie regulacje znacznie pomóc by miały mniejszym sklepom, jednak handlowcy są przeciwni. Zwracają uwagę na fakt, że dłuższe godziny otwarcia sprawdzają się zwłaszcza w okresie pandemii, gdy wszystkim zależy na tym, aby w sklepach nie kumulowały się duże grupy ludzi.
Gdyby przyjąć, że zakaz handlu w niedzielę zostanie uszczelniony, a do tego doszłyby propozycje Bujary, straciliby na tym klienci, którzy musieliby ustawiać się w długich kolejkach, na co zwyczajnie nie zawsze mają czas i ochotę.
Polska Izba Handlu krytykuje projekt
Projekt nie podoba się także Maciejowi Ptaszyńskiemu, dyrektorowi generalnemu i wiceprezesowi Polskiej Izby Handlu. Jego zdaniem, wieczorne zakupy sprzyjają zarówno handlowcom, jak i klientom.
- Absolutnie jesteśmy przeciwni tego rodzaju pomysłom. Polacy przyzwyczaili się do tego, że mogą zrobić zakupy również w godzinach wieczornych, co wynika między innymi z trybu życia, zwłaszcza w większych aglomeracjach - podkreśla Ptaszyński.
Polacy nie chcą zakazu handlu w niedzielę
Jak wynika z sondaży, ponad połowa Polaków wciąż tęskni za zakupami w niedzielę. Wynika to przede wszystkim z przyzwyczajenia oraz szybkiego tempa życia, w którym bardzo często w ciągu tygodnia ciężko wygospodarować moment na zrobienie większych zakupów.
Ratunkiem dla zapracowanych było więc wykorzystanie przez sklepy furtki, jaką zostawiono w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Sklepy przekształcały się w placówki pocztowe i dalej były dostępne dla klientów. Niestety, niedawno Sejm przyjął zaostrzoną ustawę, zgodnie z którą ponad połowa przychodów placówek musi być uzyskiwana ze sprzedaży usług pocztowych.
Co prawda z korzyścią dla pracodawców przyjęto poprawkę dotyczącą rozszerzenia listy osób bliskich, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem handlu, jednak i tak nie ratuje to dużych sieci, tak lubianych przez Polaków.
PIH chce więc umożliwić pracę w dni objęte zakazem studentom i seniorom, a w kontrze do projektu Prawa i Sprawiedliwości, który zaostrza zakaz handlu, Instytut Myśli Liberalnej i Fundacja Wolności Gospodarczej przygotowały ustawę w pełni legalizującą niedzielny handel. Projekt jest w Senacie, gdzie czeka na podpisy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Monika Olejnik przerwała "Kropkę nad i". Usłyszała głosy z reżyserki
Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zwiększającą liczbę patrolujących żołnierzy na granicy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Radio ZET