Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie
Większość poruszających się po drogach pojazdów wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. Mając takie uprawnienia, możemy kierować zarówno autami osobowymi, jak i ciągnikami rolniczymi, pewnymi typami jednośladów (motorowerów, skuterów 125 ccm, jeśli mamy ponad trzy lata stażu) oraz trójkołowcami i quadami.
Kategoria B uprawnia nas również do holowania przyczepy, ale pod pewnymi warunkami. Problem rozwiązuje kod 96.
Prawo jazdy kategorii B pozwala nam na kierowanie zespołem pojazdów (samochód + przyczepa), pod warunkiem, że jego dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony . Takie przepisy niosą za sobą jednak pewne ograniczenia.
Przykładowo, mając pojazd o dmc 2,5 t, możemy podpiąć pod nią przyczepę o dmc max. 1 t. Jeśli auto ma dopuszczalną masę całkowitą 3 ton, to holować możemy nim jedynie lekką przyczepkę o dmc max. 750 kg. Teoretycznie więc, do holowania ciężkich przyczep najlepiej byłoby wykorzystywać lekkie pojazdy - co oczywiście wydaje się to bez sensu. Problem można rozwiązać, rozszerzając swoje uprawnienia.
Co zrobić, jeśli chcemy holować przyczepkę inną niż lekka?
Jeśli poruszamy się autem z dmc powyżej 2750 kg, możemy ciągnąć wyłącznie przyczepę lekką (dmc do 750 kg), niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Teoretycznie więc możemy przekroczyć magiczną barierę 3,5 t, ale czasami to jednak nie wystarczy . W takiej sytuacji przyda się „kod 96” w prawie jazdy, który oznacza dodatkowe uprawnienie kierowcy zwiększające możliwość prowadzenia zestawów pojazdów o dmc do 4250 kg oraz ciągnięcia przyczepy innej niż lekka.
Takie uprawnienia są wręcz koniecznością, jeśli uprawiamy karawaning lub chcemy korzystać z lawety samochodowej w postaci przyczepy.
Prawo jazdy z kodem 96 umożliwia nam tworzenie np. zestawu pojazdów składającego się z samochodu o dmc 3 t i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej 1000 kg bez konieczności kończenia kursu i zdawania egzaminu na kat. B+E.
Aby otrzymać dodatkowe uprawnienia, wystarczy zdać egzamin praktyczny, którego koszt wynosi zaledwie 170 zł.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Wystarczy 5 złotych, aby złodziej samochodowy odszedł niepocieszony
-
Ważne zmiany w rejestracji pojazdów. Od dziś obowiązują, nowe, rewolucyjne przepisy
-
Zjechał na przeciwległy pas i wbił się w drzewo. Okazało się, że miał sporo na sumieniu
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: autokult.pl