Wykształcenie Mateusza Morawieckiego robi wrażenie. Mało kto może pochwalić się taką ścieżką edukacji
Mateusz Morawiecki został premierem sześć lat temu, jednak wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku nie zakończy na posadzie Prezesa Rady Ministrów. Choć jego polityczne losy wciąż się ważą, nie można odmówić mu solidnego wykształcenia. Informacje na ten temat dla wielu mogą okazać się zaskakujące i wcale nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Co robił Mateusz Morawiecki, zanim został premierem?
Zanim Mateusz Morawiecki został premierem i związał się z PO, a później z PiS, pracował w banku. Swoją przygodę rozpoczął w 1998 roku w Banku Zachodnim, gdzie został zatrudniony jako doradca prezesa zarządu. Szybko awansował na dyrektora, a po fuzji, w maju 2007 roku zaczął piastować najwyższe stanowisko w BZWBK. Polityk wspomina ten czas z dumą i uważa, że znacząco przyczynił się do rozwoju nie tylko bankowości, ale także sferę kulturalną. W jaki sposób?
Udało mi się zrealizować wiele inicjatyw wzbogacających polską kulturę. Bank był wśród sponsorów takich obrazów jak "Czarny czwartek" czy serialu "Czas honoru" - dowiadujemy się z oficjalnej strony następcy Beaty Szydło.
Jeden z liderów największej partii w X kadencji Sejmu RP w 2015 roku zakończył karierę w firmie prywatnej i rozpoczął pełnienie funkcji państwowych. W 2015 roku został wicepremierem i ministrem rozwoju, a potem finansów. Ta historia pozwala sądzić, że ma wiedzę stricte ekonomiczną, ale prawda wcale nie jest tak oczywista. Jakie wykształcenie ma Mateusz Morawiecki?
Izabela Janachowska mówi o stylizacjach ślubnych żony i córki Mateusza MorawieckiegoMateusz Morawiecki zaczął studia, ale na tym nie poprzestał
Premier Polski dzięki spuściźnie swojego ojca, Kornela Morawieckiego (założyciela "Solidarności Walczącej") dużą wagę od najmłodszych lat przywiązywał do historii. Nie dziwi zatem, że tuż po maturze postanowił na uczelni kontynuować swoje zainteresowania.
Studia historyczne ukończyłem w 1992 r. Pracę magisterską pisałem na temat pierwszego okresu działalności "Solidarności Walczącej" - informuje polityk, dla którego opowieści o historii ojczyzny są jednym z najsilniejszych wspomnień z dzieciństwa.
Zainteresowanie historią wypiłem z mlekiem Mamy. W dzieciństwie najpierw słuchałem opowieści o Kresach i Powstaniu Warszawskim, a potem o całej historii Polski. Dotyczyło to też tej, której wtedy nie podawano w podręcznikach. W szkole miałem jednak wspaniałych nauczycieli. Przekazywali nam też te wiadomości, których nie można było znaleźć w oficjalnym programie nauczania - czytamy na jego stronie.
Jak zatem możliwe, że historyk z wykształcenia znalazł pracę na wysokim stanowisku w banku, gdzie wymagana jest wiedza ścisła? W tej sprawie nie warto tworzyć teorii spiskowych, ponieważ młody naukowiec nie zamierzał zakończyć swojej edukacji na jednym kierunku. Gdzie jeszcze studiował?
Niebywałe, jakie wykształcenie ma Mateusz Morawiecki
Po uzyskaniu dyplomu magistra historii Mateusz Morawiecki podjął się nauki na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Pod koniec XX wieku został absolwentem kierunku Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytecie Ekonomicznym) we Wrocławiu.
Swoją obszerną wiedzę uzupełnił także o prawo europejskie i ekonomię integracji gospodarczej podczas studiów podyplomowych na Uniwersytecie Hamburskim. W swoim naukowym dorobku Prezes Rady Ministrów ma też dyplom z uczelni w Bazylei i w Kellogg School of Management prz Northwestern University.
Wiedzę teoretyczną wzbogaciłem praktyką, m.in. stażem w Niemieckim Banku Federalnym w 1995 r. W latach 1996-1997 prowadziłem projekty badawcze w zakresie bankowości i makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem - mówił premier.
Spodziewaliście się, że w swoim CV ma aż tyle różnych i godnych pozazdroszczenia doświadczeń?
Źródło: mateuszmorawiecki.gov.pl