Goniec.pl Wiadomości Wpuścili Grzegorza Brauna na antenę. Po chwili doszło do niebywałych scen, wszystko poszło na żywo
Fot. Radio Szczeciń

Wpuścili Grzegorza Brauna na antenę. Po chwili doszło do niebywałych scen, wszystko poszło na żywo

21 lutego 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Kampania prezydencka nabiera tempa, a wraz z nią pojawiają się kolejne kontrowersje. Jedna z nich dotyczy Grzegorza Brauna, którego ostatnie wystąpienie w mediach publicznych wywołało falę krytyki i pytania o granice wolności słowa.

Grzegorz Braun pojawił się w Radio Szczecin

Podczas rozmowy na antenie Radia Szczecin Braun miał pełną swobodę prezentowania swoich poglądów. Nie obyło się jednak bez haseł, które wielu komentatorów uznało za skandaliczne. W efekcie decyzja redakcji o udzieleniu mu głosu stała się tematem gorącej debaty.

Jego wypowiedzi nie ograniczyły się jedynie do krytyki obecnej władzy. Kandydat Konfederacji Korony Polskiej poruszył również kwestie geopolityczne i społeczne, a jego słowa wywołały oburzenie wśród polityków i dziennikarzy. Pojawiły się pytania o odpowiedzialność mediów publicznych i ich rolę w trwającej kampanii.

Jarosław Kaczyński pilnie trafił do szpitala. Dziennikarze ujawnili szczegóły

Skandaliczny wywiad kandydata na prezydenta

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami, a kandydaci intensyfikują swoje kampanie, starając się dotrzeć do jak największej liczby wyborców. W mediach pojawia się coraz więcej kontrowersyjnych wypowiedzi, które wywołują burzliwe dyskusje zarówno wśród polityków, jak i społeczeństwa. Nie brakuje również sytuacji, które budzą wątpliwości co do roli mediów publicznych w tym procesie.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń ostatnich dni był występ Grzegorza Brauna , kandydata na prezydenta RP z ramienia Konfederacji Korony Polskiej, na antenie Radia Szczecin. Przez ponad osiem minut polityk agitował na rzecz swojej kandydatury, prezentując swoje hasła wyborcze. Wśród nich znalazło się również kontrowersyjne: "Precz z komuną, precz z eurokomuną, precz z żydokomuną". To wystąpienie stało się przedmiotem ostrej krytyki.

To niedopuszczalne. Media publiczne mają obowiązek oferować wyważone materiały wysokiej jakości, a nie oddawać czas antenowy na potrzeby reklamy wyborczej kandydatowi, który agresywnie sieje dezinformację - skomentował Wiesław Władyka, komentator "Polityki".

Kontrowersje w Radiu Szczecin

Program "Rozmowa pod krawatem" rozpoczął się od zapewnień redaktora naczelnego Radia Szczecin, Sebastiana Wierciaka, o zachowaniu równowagi i obiektywizmu.

Rok temu obiecałem państwu, że Radio Szczecin będzie rzetelne i obiektywne, tzw. wajcha będzie pośrodku, przedstawiciele wszystkich opcji politycznych będą mogli zabrać głos na naszej antenie - mówił Wierciak.

Mimo tych zapewnień postanowił oddać pełną swobodę Grzegorzowi Braunowi, a tym samym nie zadać mu żadnego pytania, jednocześnie zastrzegając, że wyłączy mu mikrofon, jeśli padną hasła antysemickie czy nawołujące do nienawiści.

Braun wykorzystał ten czas na prezentację swoich poglądów, w tym krytykę obecnej władzy oraz zarzuty dotyczące sytuacji geopolitycznej Polski.

Polska wpychana w wojnę ukraińską. Ja nie przyłączałem się do tej dezinformacji. Nie podżegałem do wojny - wręcz przeciwnie, już 10 lat temu mówiłem, że nie poślę Polaków na wojnę ukraińską  - zapewniał Braun.

Grzegorz Braun
Fot. KAPIF

Antysemickie i ksenofobiczne hasła

Podczas wystąpienia Grzegorz Braun posunął się dalej, wzywając do "operacji Wisła 2.0" i oskarżając społeczność ukraińską w Polsce o działalność zagrażającą bezpieczeństwu kraju.

Wzywam patriotów w wojsku polskim, policji, służbach trzyliterowych: twórzcie plany ewentualnościowe operacji Wisła 2.0. Mamy do czynienia z piątą kolumną, która wygraża nam już ustami pani Panczenko - mówił.

Kulminacyjnym momentem było zakończenie jego przemówienia, gdy powtórzył swoje kontrowersyjne hasła wyborcze: "Precz z komuną, precz z eurokomuną, precz z żydokomuną". W tym momencie, jak przyznał Sebastian Wierciak, radio było gotowe na wyłączenie mu mikrofonu.

Spodziewał się zapewne, że wyłączymy mu mikrofon, ale wtedy nie miało to już znaczenia - dodał.

Grzegorz Braun
Fot. KAPIF

Kolejne kontrowersje w kampanii Brauna

Grzegorz Braun nie ogranicza swojej kampanii do wystąpień medialnych. Podczas spotkania na Wałach Chrobrego w Szczecinie mówił o konieczności "denazyfikacji ochrony zdrowia" i krytykował edukację zdrowotną w szkołach.

To jest medycyna rzeźników, która namawia dzieci do samookaleczenia. Taka medycyna kwalifikuje się do denazyfikacji - stwierdził.

Podczas tego samego spotkania jego stronniczka, Karolina Pikuła, mówiła o zagrożeniu wynikającym z edukacji zdrowotnej.

Widzimy mocną próbę zniszczenia tego, co normalne i wartościowe. Zdegradowania pozycji rodziny, małżeństwa i prokreacji - grzmiała.

Kampania Grzegorza Brauna wzbudza kontrowersje nie tylko ze względu na radykalne hasła, ale również przez sposób, w jaki media publiczne podchodzą do jego wystąpień. Wątpliwości co do postawy Radia Szczecin wyraził m.in. Jan Ordyński z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Redakcja Radia Szczecin powinna zdawać sobie sprawę, że zaprasza polityka z obszaru politycznej kloaki. I po pierwszych słowach takich jak Ukropol czy Ukropolin wyłączyć mu mikrofon i wyprosić ze studia - podsumował.

Grzegorz Braun nie jest już członkiem Konfederacji Wolność i Niepodległość, z której został usunięty 17 stycznia 2025 roku po ogłoszeniu swojego startu w wyborach prezydenckich bez zgody partii. Mimo niskiego poparcia w sondażach (2-3%), kontynuuje kampanię, budząc skrajne emocje i prowokując do kolejnych debat na temat granic wolności słowa w przestrzeni publicznej.

Dorwał Hołownię na sejmowym korytarzu. Posypała się niezła wiązanka
Skandal w Sejmie. Hołownia wyprosił posła z sali, zachowywał się jakby był "pod wpływem"
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport