Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wprowadzono istotne zmiany w Dzienniku Ustaw
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:50

Wprowadzono istotne zmiany w Dzienniku Ustaw

logo tekst
goniec.pl

Nowe przepisy regulują kwestie użycia szczepionki przeciw COVID-19 w sytuacji, gdy istnieje ryzyko niewykorzystania substancji. Od teraz będzie można ją dać każdej innej pełnoletniej osobie, która zgłosi się do podmiotu szczepiącego.

Szczepionka przeciw COVID-19 nie będą się marnować

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów, którą wczoraj wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw, od teraz szczepionki na COVID-19 nie będą się już marnować. W przypadku, gdy osoba uprawniona do szczepienia nie będzie mogła z niego skorzystać, szczepienie otrzyma inna osoba pełnoletnia, która stawi się w punkcie szczepień, nawet jeśli wcześniej nie została umieszczona w wykazie uprawnionych.

Jak podkreślił wczoraj szef Kancelarii Premiera oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, takie rozwiązanie ma przyśpieszyć akcję szczepień i usprawnić system, a co za tym idzie ułatwić dostęp do szczepień dla wszystkich w kraju.

- Zgodnie z zapowiedziami opublikowaliśmy rozporządzenie, które umożliwia szczepienie każdej osoby powyżej 18. r.ż. w sytuacji zagrożenia zmarnowania szczepionki. Nie tylko przyspieszamy zapisy, ale także dostosowujemy system do bieżącej sytuacji ułatwiając zaszczepienie - przekazał wczoraj Dworczyk na swoim Twitterze.

[EMBED-243]

Michał Dworczyk ogłosił również zmiany w harmonogramie szczepień na najbliższy czas. Już od środy 28 kwietnia działać będzie rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej zgłosiły chęć skorzystania ze zaszczepienia za pośrednictwem formularza. Jak przekazał rmf24.pl, jest ich ponad 400 tys. osób. 

Z kolei zaraz po długim weekendzie majowym, czyli 4 maja br., rozpocznie się rejestracja osób między 18. a 29. rokiem życia, które wypełniły formularz chęci zaszczepienia się przeciw COVID-19 pomiędzy styczniem a marcem br.

W opublikowanej wczoraj nowelizacji znalazło się również kilka innych zmian. Dotyczą one m.in. przepisów o przekraczaniu granicy państwa oraz związanego z tym obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. Wprowadzono m.in. regulacje, dotyczące przekazywania przez straż graniczną przewoźnikom lotniczym danych osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie albo izolacji.

Nowe przepisy pozwalają na korzystanie z obiektów noclegowych w celach służbowych inspektorom dozoru jądrowego, a także osobom szkolącym się do uzyskania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej lub na stanowisko mające istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.

Z hoteli będą mogły korzystać także osoby zdające oraz uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu czeladniczego lub egzaminu mistrzowskiego. Z kolei z zakazu zgromadzeń wyłączono m.in. organizację szkoleń i przeszkoleń związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o bezpieczeństwie morskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: