Goniec.pl
informacje wielka akcja

Fot. Flickr.com/Chris (zdjęcie ilustracyjne)

Wojsko i śmigłowce LPR już gotowe do ewakuacji pacjentów. Akcja na ogromną skalę

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Potwierdzono informacje o gotowości Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz wojska do przeprowadzenia wielkiej ewakuacji pacjentów ze Śląska. Chorzy na COVID-19 mają trafić do szpitali w innych regionach kraju, jeśli rząd podejmie ostateczną dec

Niedawno do mediów trafiły informacje o dramatycznej sytuacji na Śląsku, gdzie zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Służby coraz poważniej przygotowują się na przeprowadzenie wielkiej akcji, która będzie polegała na ewakuowaniu zarażonych pacjentów do placówek w innych regionach kraju.

Według informacji przekazanych przez reportera RMF FM Krzysztofa Zasadę rząd w połowie tego tygodnia może podjąć decyzję o przeprowadzeniu skomplikowanej akcji. Przygotowano już 11 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz wojska.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji na Śląsku

Zgodnie z informacjami, które otrzymał Krzysztof Zasada, pacjenci znajdujący się w najcięższym stanie mają zostać przetransportowani do innych szpitali przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Posłużyć ma do tego 6 śmigłowców wyposażonych w pełną aparaturę na pokładzie.

Do akcji maszyny przygotowało również wojsko. Armia wyznaczyła śmigłowiec typu Sokół, którego standard przypomina helikoptery należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, oraz cztery śmigłowce transportowe – Mi-8 oraz Mi-17.

Każda z wojskowych maszyn może przetransportować maksymalnie 6 pacjentów leżących oraz 4 siedzących. Zlecając przygotowania do akcji, kazano dostosować śmigłowce do możliwości montowania aparatury tlenowej.

Informacje o potrzebie ewakuacji

Z informacji przekazanych Krzysztofowi Zasadzie wynika, że w zależności od stanu zdrowia pacjenci byliby zabierani z lotniska w Pyrzowicach pod Katowicami lub bezpośrednio ze szpitali.

Według służb, co potwierdza reporter RMF FM, nadal nie ma konieczności przeprowadzenia tej wielkiej akcji ewakuacyjnej. Jednak to statystyki dotyczące zarażeń na Śląsku, które spłyną w ciągu kolejnych dni, okażą się decydujące.

Bardzo ważną informacją będzie też to, w jakim tempie zapełniać się będą łóżka przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19. Jeśli w województwie miejsc zacznie brakować już w ciągu następnych dwóch dni, ewakuacja może okazać się konieczna.

[EMBED-242]

Warto przypomnieć, że obecnie w całym kraju zajętych jest blisko 30 tysięcy łóżek covidowych. Niedawno wiceminister zdrowia przyznał, że tylko w ciągu zeszłej doby do szpitali trafiło aż 800 pacjentów chorych na COVID-19.

Dzisiaj tj. 29 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło blisko 17 tysięcy nowych przypadków zarażeń. Choć oznacza to spadek w porównaniu do poprzednich dni, liczba ta jest wyższa niż w zeszły poniedziałek. Śląsk nadal znajduje się na czele statystyk.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >