Wojna w Ukrainie. Wznowiono dostawy prądu na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Technicy wznowili dostawy energii na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Rosjanie przejęli kontrolę nad obiektem już pierwszego dnia wojny w Ukrainie. Na początku tego tygodnia dostawy energii zostały całkowicie wstrzymane z uwagi na walki, które toczą się na tych terenach.
Informację o wznowieniu dostaw przekazał Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Otrzymał ją od strony ukraińskiej.
Wojna w Ukrainie. Problemy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
Wojna w Ukrainie rozpoczęła się w czwartek 24 lutego. Tego samego dnia Rosjanie zajęli elektrownię jądrową w Czarnobylu, w której 36 lat temu doszło do poważnej, słynnej awarii.
W środę 9 marca spółka energetyczna Ukrenergo poinformowała, że nieczynna elektrownia jądrowa została odcięta od sieci elektrycznej. W komunikacie tłumaczyła, że ma to związek z działaniami wojennymi prowadzonymi przez "rosyjskiego okupanta".
Spółka wskazała, że walki toczące się w okolicach Czarnobyla uniemożliwiają odbudowanie linii. "Miasto Sławutycz jest również pozbawione prądu", czytamy w komunikacie Ukrenergo.
Jedna sekcja zasilania w Czarnobylu naprawiona
Jednak w nocy z piątku na sobotę (11-12 marca) ukraiński urząd dozoru poinformował MAEA, że udało się naprawić jedną sekcję zasilania. Prace w tym zakresie rozpoczęły się w piątek wieczorem.
"Prace naprawcze będą kontynuowane pomimo trudnej sytuacji panującej poza terenem elektrowni jądrowe", czytamy w oficjalnym komunikacie strony ukraińskiej.
Od 9 marca energię elektryczną do Czarnobyla dostarczają awaryjne generatory diesla. Ukraiński operatorzy wskazali, że udało się dostarczyć paliwo do generatorów.
MAEA stoi na stanowisku, że odłączenie od sieci zasilania nie wpłynie w sposób krytyczny na funkcje bezpieczeństwa w elektrowni, w której mieści się wiele zakładów utylizacji odpadów promieniotwórczych. Eksperci wskazują bowiem, że ilość wody chłodzącej w obiekcie utylizacji wypalonego paliwa jądrowego wystarczy, aby podtrzymać usuwanie ciepła także w trakcie przerw w dostawie prądu.
Zaporska Elektrownia Jądrowa również w rękach Rosjan
Celem ataków sił rosyjskich stała się nie tylko elektrownia jądrowa w Czarnobylu. Kilka dni po ataku na Czarnobyl, Rosjanie zajęli także Zaporoską Elektrownią Jądrową, która jest największym tego typu obiektem w Europie.
Z najnowszego komunikatu Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe w Ukrainie, wynika, że Rosjanie wykorzystują Zaporoską Elektrownię Jądrową jako bazę wojskową. "Na terenie stacji umieszczono sztuki sprzętu wojskowego", czytamy w oświadczeniu, które Enerhoatom opublikował na Telegramie.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Prezydent Ukrainy zadrwił z oczekiwań Rosjan. Zwrócił się do społeczności międzynarodowej
Zgromadzenie Narodowe. Owacje na powitanie ambasadora Ukrainy w Polsce
Rosyjski rząd spotkał się z Władimirem Putinem, tematem m.in. sankcje. Putin drwi z Zachodu
Źródło: Radio Zet



































