Goniec.pl Wiadomości Wojna w Ukrainie. MTK zamierza wszcząć śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. MTK zamierza wszcząć śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni

1 marca 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) zamierza wszcząć śledztwo w sprawie prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Ukrainie. W oficjalnym oświadczeniu naczelny prokurator Karim Khan zapowiedział, że uczyni to "najszybciej, jak to możliwe".

Tymczasem z Ukrainy nadal dobiegają niepokojące doniesienia. W poniedziałek do ostrzału Kijowa użyto pocisków Iskander, a do ataku na Ochtyrkę - broni próżniowej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

MTK zapowiada poszerzone śledztwo w sprawie zbrodni na terytorium Ukrainy

W komunikacie Karim Khan przekazał, że "dokonał przeglądu wniosków" po "wstępnym badaniu sytuacji na Ukrainie". Na tej podstawie stwierdził, że "istnieją uzasadnione podstawy do wszczęcia dochodzenia".

Śledztwo MTK ma dotyczyć domniemanych zbrodni, które zostały popełnione jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę (24 lutego). Jednak prokurator przyznał, że rozwój konfliktu w ostatnich dniach skłonił go do poszerzenia dochodzenia.

"Chcę, aby śledztwo to obejmowało również wszelkie nowe domniemane zbrodnie, podlegające jurysdykcji mojego urzędu, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu na jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy ", czytamy w oświadczeniu.

Karim Khan oznajmił, że ma w planach otwarcie śledztwa, które przewidział jego poprzednik i zamierza poszerzyć je o zbrodnie popełnione w czasie starć rosyjsko-ukraińskich (od ubiegłego czwartku). Naczelny prokurator MTK oświadczył, że jego zespół zajmie się "zbadaniem wszystkich możliwości zabezpieczenia dowodów".

Prokurator prosi o przestrzeganie prawa

Przedstawiciel MTK zaznaczył, że w następnej kolejności będzie ubiegał się o zgodę Izby Przygotowawczej Trybunału na wszczęcie śledztwa. "Bieg spraw mogłoby przyspieszyć skierowanie przez państwo-stronę odpowiedniego wniosku bezpośrednio do biura prokuratora", czytamy w komunikacie.

Karim Khan zaznaczył, że będzie uważnie śledził bieg wydarzeń w Ukrainie. "Ponownie apeluje o powściągliwość i ścisłe przestrzeganie obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego" , czytamy w zakończeniu komunikatu.

Ukraina nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego (traktat założycielski MTK), a więc nie może samodzielnie skierować sprawy do Trybunału. Jednak naczelny prokurator zaznaczył w dokumencie, że w przeszłości Ukraina dwukrotnie akceptowała jurysdykcję MTK w sprawie prawdopodobnych zbrodni na jej terytorium.

Trybunał w Hadze przeprowadził wstępne śledztwo w związku z brutalnym stłumieniem proeuropejskich protestów w Kijowie (2013-2014). Na celowniku MTK znalazły się także zbrodnie, do których doszło na zaanektowanym Krymie (2014 r.).

MTK to sąd międzynarodowy z siedzibą w Hadze który sądzi osoby fizyczne za najpoważniejsze zbrodnie - ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresją. Jurysdykcji podlegają zarówno osoby, które dokonały wskazanych naruszeń , jak i te, które zleciły ich wykonanie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24, Demagog

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport