Goniec.pl Wiadomości Wojna w Ukrainie. Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do rosnącej liczby uchodźców
Marek BAZAK/East News

Wojna w Ukrainie. Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do rosnącej liczby uchodźców

10 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Wojna w Ukrainie. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła odnieść się do kwestii napływu uchodźców na polskie tereny związanym z rosyjską agresją na Ukrainę. Dokument skupia się przede wszystkim na kwestiach ekumenizmu religijnego w Polsce.

Dokument przygotowała rada prawna i rada ds. ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślono w nim braterstwo chrześcijańskie między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym oraz grekokatolickim.

Pilny dokument wydany przez episkopat Polski. Chodzi o uchodźców

W dokumencie zaznaczono, że " udzielenie sakramentu lub innych posług religijnych ochrzczonym niekatolikom nie powoduje zmiany ich wyznania i nie wolno wykorzystywać takiej sytuacji do działań, które miałyby znamiona prozelityzmu" . - Posługa katolickich szafarzy jest niesieniem pomocy duchowej, w związku z tym należy uprzednio upewnić się, czy w konkretnym Kościele niekatolickim nie jest to zabronione - przekazano.

Pokazano na przykładzie, jak powinno stosować się odpowiednie zasady dotyczące przestrzegania religijnych zakazów i nakazów związanych z konkretnymi odłamami chrześcijaństwa. - Przy udzielaniu sakramentów pokuty, eucharystii i namaszczenia chorych wiernym Kościołów wschodnich, np. prawosławnym, szafarz katolicki ma obowiązek kierowania się zasadami doktryny i dyscypliny katolickiej, co oznacza na przykład, że nie może udzielić Komunii Świętej wiernemu niekatolickiego Kościoła wschodniego, który jest rozwiedziony i żyje w nowym związku, nawet jeśli może on ją przyjmować w swoim Kościele - napisano.

Przypomniano m.in. o tym, że przed przystąpieniem do sakramentu eucharystii, wierni kościołów wschodnich muszą każdorazowo iść do spowiedzi. Zastrzeżono również, że nie powinno odprawiać się liturgii wspólnie z kapłanami obrządku wschodniego.

Co z chrztem i małżeństwem?

Do chrztu i małżeństwa odnoszą się przepisy, które obowiązywały już wcześniej - jeśli nie ma możliwości, by dziecko zostało ochrzczone w odpowiednim obrządku, można zwracać się w tej sytuacji do kapłana innego odłamu. W takim przypadku dziecko ochrzczone np. przez księdza katolickiego wciąż będzie przynależało Kościoła prawosławnego.

Inaczej sprawa wygląda jednak w kwestii małżeństwa: "Gdy do kapłana katolickiego zgłosi się dwoje prawosławnych, wyrażających wolę zawarcia małżeństwa, o upoważnienie do pobłogosławienia tego małżeństwa należy zwrócić się do ordynariusza miejsca". Dodano, że w przypadku, w którym pojawi się zagrożenie życia lub inna niespodziewana i nagła sytuacje, szafarze katoliccy mogą udzielać sakramentu i liczy się on tak, jak w przypadku wyznania danego chrześcijanina.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport