Goniec.pl
Wilki

pixabay.com/942784/CC0

Wilki z Podkarpacia, które zaatakowały ludzi zostały odstrzelone. Znamy wyniki sekcji

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Znamy wyniki sekcji zwłok wilków, które na początku marca zaatakowały pilarzy pracujących w lesie na Podkarpaciu. Przypomnijmy, zdarzenie było naprawdę drastyczne, zwierzęta w żaden sposób nie bały się człowieka, a mężczyźni musieli o

Poznaliśmy wyniki sekcji zwłok wilków, które w zeszłym tygodniu zaatakowały pracujących w lesie nieopodal Brzozowa na Podkarpaciu trzech mężczyzn. Jak relacjonowali mężczyźni, sytuacja była naprawdę groźna. Zwierzęta nie wykazywały lęku przed człowiekiem, pilarze musieli się bronić przy użyciu włączonych pił. W wyniku ataku Dyrektor Ochrony Środowiska podjął natychmiastową decyzję o pilnym odstrzale wilków na terenie lasu w Zmiennicy pod Brzozowem.

Wilki przeszły sekcje

Przypomnijmy: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zareagował na wniosek burmistrza Brzozowa i wyraził zgodę na odstrzał 3 wilków, które w podkarpackim lesie zaatakowały pilarzy, pracujących przy wycince drzew. Decyzja została wydana dzisiaj w formie ustnej. „Wydanie decyzji jest podyktowane względami bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców, w tym osób pracujących w lesie” - poinformowała Dyrekcja. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Do zdarzenia doszło 1 marca w lesie w Zmiennicy pod Brzozowem na Podkarpaciu. Wizja lokalna przeprowadzona przez pracowników odpowiedzialnych za ochronę środowiska potwierdziła wersję pilarzy. Wydano natychmiastową decyzję o odstrzale wilków. Ciała zwierząt poddano sekcji zwłok. Teraz znamy jej wyniki. Eksperci oczekiwali tych badań, ponieważ pojawiły się różne koncepcje dotyczące zachowania zwierząt.

- Jest to zachowanie nienaturalne dla wilków, mogące świadczyć o zaburzeniach. Dodatkowo w czasie wizji terenowej doszło do kolejnego bliskiego kontaktu z wilkami, które – podobnie jak w przypadku poprzedniego zdarzenia – nie wykazywały żadnego lęku przed ludźmi, pomimo obecności dużego grona osób i pracy maszyn leśnych w pobliżu – mówił Piotr Otrębski rzecznik GDOŚ.

Znamy wyniki sekcji zwłok

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Łukasz Lis poinformował, że odstrzelone zwierzęta, to dwie młode wilczyce. Wyniki sekcji zwłok nie stwierdziły nieprawidłowości zarówno w budowie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Nie ma więc mowy o tym, by odstrzelone osobniki były hybrydami, powstałymi z kopulacji wilków z psami, co niestety, ostatnio zdarza się coraz częściej. Aby jednak całkowicie wykluczyć taką ewentulaność, konieczne są badania genetyczne. Odpowiednie próbki materiałów zostały już przesłane do laboratorium. 

- Jedyne, co należałoby odnotować, to fakt, że jedna wilczyca ma zmiany świerzbowe na kończynach, a druga w żołądku - oprócz skór z dzika, kości drobnych, szczeciny - miała obierki z ziemniaków i marchewki - mówił rzecznik rzeszowskiej RDOŚ. Jak dodał rzecznik, w tym momencie trudno powiedzieć, dlaczego zwierzęta zachowywały się w taki, a nie inny sposób. Zdaniem rzecznika konieczna może być ekspertyza od specjalistów zajmujących się behawiorystyką wilków.

Jak przekazują samorządowcy z Brzozowa, wilki w okolicy nie boją się ludzi i coraz śmielej podchodzą do ludzkich siedzib. Zgadza się to z wersją wydarzeń przedstawioną przez zaatakowanych pilarzy. Mężczyźni mówili, że aby przegonić wilki, które były agresywne, musieli włączyć piły mechaniczne i nimi się odganiać, a całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Jak mówił jeden z pilarzy, zwierzęta warczały.

Decyzja o odstrzale wilków była podyktowana bezpieczeństwem mieszkańców powiatu bytowskiego oraz osób pracujących w lesie. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zapadła w sposób ustny na wniosek burmistrza Brzozowa, który wyrażał zaniepokojenie o los mieszkańców swojej gminy.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Interia

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >