Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielkie zmiany w wypłacie emerytur w 2022 roku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.12.2021 22:12

Wielkie zmiany w wypłacie emerytur w 2022 roku

emerytura
Marek BAZAK/East News

Wraz z 2022 rokiem emeryci muszą przygotować się na duże zmiany w wypłacie świadczeń. Związane jest to z wejściem w życie nowej ustawy. W rezultacie trzeba będzie przestudiować nie tylko nowe zasady przeliczania świadczeń, ale także reguły dorabiania do wynagrodzeń. Zmieni się też wysokość trzynastki.

Polscy emeryci bardzo często ledwo wiążą koniec z końcem. Dzięki nowym przepisom w 2022 roku poziom ich życia ma ulec znacznej poprawie za sprawą nowych przepisów uchwalonych przez parlament i podpisanych przez prezydenta. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie są tak korzystne dla pobierającyh świadczenia, jak przedstawiają to politycy.

Nowe zasady przeliczania emerytur

Od stycznia 2022 roku w życie wchodzą przepisy zawarte w nowelizacji ustawy emerytalnej. Zmiany dotyczą głównie nowych zasad przeliczania emerytur. Od 2022 roku osoby z tzw. nowymi emeryturami będa mogły przeliczać świadczenia tak jak obecnie. Oznacza to, że jeśli osiągnęliśmy wiek emerytalny, ale nadal jesteśmy aktywni zawodowo i odkładamy nowe składki, to ZUS podzieli je przez przewidywany czas życia i o tyle podwyższy nam świadczenie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Osoby mające tzw. stare emerytury muszą przygotować się na rewolucję. Według nowego projektu, stracą osoby pobierające emerytury ze starego systemu, które nadal do nich dorabiają. Ich świadczenie będzie podwyższane (przeliczane) poprzez doliczenie po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego. To niedobre rozwiązanie dla emerytów, gdyż, jak zauważa "Gazeta Wyborcza", obecnie przy przeliczaniu zyskują oni podwójnie, korzystając z wyższej kwoty bazowej i doliczenia nowego okresu składkowego. Po wejściu w życie nowych przepisów, niemożliwe będzie już skorzystanie z nowej kwoty bazowej, a dorabianie do własnej emerytury przestanie się opłacać.

Nowe prawo przewiduje także zmiany w terminach przeliczania. Teraz osoby biorące emeryturę na starych zasadach mogą przeliczać świadczenie po każdym kwartale. Osoby pobierające tzw. nową emeryturę też mają prawo do przeliczania - przy jej wyliczaniu nie stosuje się podstawy wymiaru, a dzieli jedynie zebrany kapitał przez szacowaną długość życia. Wraz z 2022 rokiem osoby ze starego systemu nie będą już mogły wystąpić o przeliczenie co kwartał, ale tylko raz co 12 miesięcy.

Dobra wiadomość dla czerwcowych emerytów

Wśród tych złych informacji dla emerytów, znajduje się także dobra nowina, ktora dotyczy osób odchodzących na emeryturę w czerwcu. Do tej pory takie osoby miały niższe emerytury, ale teraz ma się to zmienić.

- Nowelizacja rozwiązuje definitywnie problem tzw. emerytur czerwcowych. Przejście na emeryturę w czerwcu nie może być mniej korzystne niż w pozostałych miesiącach drugiego kwartału danego roku - tłumaczy ZUS. Wszystko to poskutkowało wprowadzeniem zasady, że przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu uwzględnia się waloryzację roczną lub kwartalne.

Co z emeryturami stażowymi?

W rękach rządzących wciąż jest także los emerytur stażowych, które promuje prezydent Andrzej Duda oraz związakowcy z "Solidarności". Obywatelski projekt czeka na procedowanie w Sejmie, ale niechętny mu jest rząd oraz ZUS.

Z założenia, emerytura stażowa ma przysługiwać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które będą miały odpowiedni staż pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn i nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.

W myśl projektu złożonego w Sejmie do okresu 35/40 lat liczą się zarówno okresy składkowe (czyli lata pracy, kiedy odkładaliśmy składki na ubezpieczenie społeczne), jak i nieskładkowe. Aby uniknąć patologicznych sytuacji, w których emerytura stażowa będzie groszowa, z przeliczeń musi wychodzić nam co najmniej minimlane świadczenie, czyli 1250,88 zł brutto.

Zebrany kapitał zostanie podzielony przez dalszą przewidywaną długość życia. Osoby odchodzące na emerytury stażowe stracą więc podwójnie - z powodu szybszego przejścia na emeryturę zbiorą mniejszy kapitał, a ich przewidywana długość życia będzie większa.

Trzynastka najprawdopodobniej w kwietniu

W 2022 r., tak jak w mijającym, będzie wypłacana trzynasta emerytura. Prawdopodobnie w kwietniu, czyli po marcowej waloryzacji, a to oznacza, że wysokość świadczenia przekroczy 1300 zł brutto.

Podobnie jak w tym roku, aby ją uzyskać nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków. ZUS, KRUS, MON czy MSWiA same naliczą dodatkową emeryturę tym, którym się ona należy, a takich osób jest aż 9,8 mln.

Są wśród nich emeryci, renciści, w tym ci socjalni, osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz osoby na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, pomostówkach, świadczeniach przedemerytalnych, matczynych oraz rentach rodzinnych.

Tagi: Emerytura