Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Polacy muszą to wiedzieć
Uwaga, wielkie zmiany w Kodeksie pracy stały się faktem. Nowe urlopy, dodatkowe przerwy i nowe zasady zawierania umów na czas określony. Pracownicy mają jeszcze jeden powód do radości. Ich pracodawca traci prawo, które dotychczas mogło być nadużywane. To znaczy tylko jedno: więcej pieniędzy.
Od 26 kwietnia wielkie zmiany, każdy Polak powinien to wiedzieć
Nowelizacja Kodeksu pracy nie jest przypadkiem . Polska musiała dostosować swoje przepisy do unijnych wymagań. Pracownicy nie będą jednak narzekać.
Regulacje dotyczące pracy zdalnej to dopiero wierzchołek góry lodowej. Czeka nas mała rewolucja i niektórzy powinni planować, co zrobią z dodatkowym wolnym czasem, który od teraz im się należy. Pracownicy nie będą mogli już (poza szczególnymi wyjątkami dotyczącymi zakazu konkurencji) otrzymać od szefa zakaz pracy u innego pracodawcy .
Pracownicy zyskują dodatkowe urlopy oraz przerwy w pracy
Nowe przepisy wprowadzają zupełnie nowe urlopy. Od 26 kwietnia 2023 r. faktem stają się urlopy ojcowskie, opiekuńcze, wychowawcze, a także te zależne “od siły wyższej” . Specjalistka nie ma wątpliwości, że to pomoże w poprawie warunków pracy.
- Przyczyniają się do uwypuklania wymiaru społecznego Europy, ale także zakładają wspieranie równości płci. Stanowią one jeden z elementów procesu realizacji europejskiego filaru praw socjalnych. Mamy także nadzieję, że zmiany m.in. w urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych przyczynią się do utrzymania aktywności zawodowej kobiet (i niewycofywania się z rynku pracy), wspierania równości płci , zniwelowanie pewnych stereotypów związanych z podziałem obowiązków domowych, ale także, co bardzo ważne, do coraz większego ułatwiania godzenia życia zawodowego pracowników z życiem rodzinnym - powiedziała Jolanta Zarzecka-Sawicka, partner, radca prawny w Grant Thornton w rozmowie z Radiem Zet.
Wielkie zmiany w umowach, nowe przepisy mówią jasno
Pracownicy będą mogli nie tylko korzystać z całego wachlarza nowych urlopów, które nie będą zależne od widzi mi się szefa. Polacy zyskują także prawo do dwóch dodatkowych przerw w pracy. Jeśli czas pracy jest dłuższy niż 9 godzin, przysługuje dodatkowe 15 minut odpoczynku . Przy pracy dłuższej niż 16 godzin , pracownik ma prawo do kolejnych minimum 15 minut przerwy .
Nowelizacja Kodeksu pracy to również zmiany dotyczący tego, jak zawierane będą obecnie umowy . W przypadku zaproponowania umowy na czas próbny na okres krótszy niż 6 miesięcy nie może ona być krótsza niż 1 miesiąc. - 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy; 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach - wyjaśnia Radio Zet, które zapytało o zmiany ekspertów.
Źródło: radiozet.pl