"Wielki wał wyżowy" nadciąga. Synoptycy ujawnili, co wydarzy się w listopadzie
Jakiej pogody spodziewać się w listopadzie? Prognozy sezonowe wskazują na możliwe rozwinięcie kolejnego silnego wyżu, który może ponownie namieszać w warunkach atmosferycznych.
Prognoza pogody. W listopadzie będzie mniej opadów
W piątek 1 listopada pogoda była niezwykle wietrzna w przeważającej części kraju, a podmuchy sięgały nawet do 85 km/h. Do tego doszły przelotne opady deszczu i spore zachmurzenie. Nie było jednak zimno, bowiem termometry wskazywały od 10 do 18 st. C. Czy taka aura utrzyma się w kolejnych dniach? Otóż ciężko powiedzieć.
ZOBACZ: Dzieci zbierały słodycze na Halloween. Porażające, co znalazły w środku cukierka
Modele amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery oraz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wskazują, że listopad będzie wyraźnie suchszy z powodu “anomalii wysokiego ciśnienia”.
Według amerykańskich prognostów tylko daleko na północy oraz na wschodzie kontynentu odnotuje się więcej opadów niż zwykle. Europejski model natomiast zakłada, że sumy oscylować mają wokół norm wieloletnich - informuje tvnmeteo.pl.
Prognoza pogody. Listopad bez wichur
Już po 4 listopada pożegnamy się natomiast z wichurami. Wszystko za sprawą “wielkiego wału wyżowego”, który ma rozbudować się od Wysp Brytyjskich, przez Bałkany, po północną Afrykę i stanowić zaporę dla sztormowych niżów. Suma opadów ma wynosić z kolei około 20 litrów na metr kw. w centrum w skali całego miesiąca.
Wyże trzymać mają w ryzach północne sztormy co najmniej dwa-trzy tygodnie. Uwięzione w wysokich szerokościach geograficznych nieść mają deszcz i śnieg daleko od Polski - podaje tvnmeteo.pl.
Prognoza pogody. Jaka temperatura w listopadzie?
A jak będą wyglądać temperatury? Wszystko wskazuje na to, że te utrzymają się w normie wieloletniej. Słupki rtęci będą osiągać popołudniami do 5-10 st. C, szczególnie na zachodzie. Noce i poranki będą natomiast zimne, a pierwsze chłody mają przyjść już 2-3 listopada. W niedzielę rano temperatura w wielu regionach spadnie do -3 st. C. Według wyliczeń amerykańskiego modelu GFS po 10 listopada w rejonach wschodniej i południowo-wschodniej Polski temperatura nie tylko nocami spadałaby tam poniżej 0 st. C, do -8/-5 st. C.