Goniec.pl
Izba zwróciła się do rządu

Piotr Molecki/East News

Wielka zmiana w obostrzeniach na samą majówkę? IGGP żąda zmian w gastronomii

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej walczy o złagodzenie restrykcji sanitarnych dotykających sektor gastronomii. Przedstawiciele organizacji zaapelowali do rządu o zmianę obowiązujących obostrzeń i pozwolenie na wznowienie stacjonarnej działalności dla

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej zaapelowała do przedstawicieli rządu, by zmiany w rozporządzeniu wprowadzili jeszcze przed nadchodzącym długim weekendem majowym. Organizacja przekonuje, że otwarcie ogródków restauracyjnych to bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać część problemów przedsiębiorców z branży.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej zaapelował do rządu o zmiany w obostrzeniach

Branża gastronomiczna to jeden z sektorów gospodarki, który najbardziej ucierpiał wskutek restrykcji sanitarnych, wprowadzonych w całym kraju z powodu pandemii koronawirusa. Obecnie restauracje, kawiarnie czy puby nie mogą przyjmować klientów w lokalu, a swoją prace zmuszone były zmodyfikować tak, by móc wydawać klientom produkty na wynos.

Wielu przedsiębiorców z sektora gastronomii zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi. Zamknięte od wielu miesięcy lokale często z trudem zdobywają środki na zapłatę stałych opłat, nie licząc nawet na zyski. Na pomoc ruszyła im Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, która apeluje do polskiego rządu o złagodzenie obostrzeń dla gastronomi.

Wraz z nadejściem wiosny organizacja postuluje zezwolenie na otwarcie dla klientów ogródków restauracyjnych. Jak przekonują przedstawiciele Izby, to bezpieczne rozwiązanie, które pozwoliłoby wielu przedsiębiorcom stanąć na nogi i uniknąć konieczności zamknięcia swojego biznesu na stałe, jednocześnie nie narażając zdrowia i życia swoich klientów.

- Na wolnym powietrzu nie ma czego wietrzyć, a branże zamknięte muszą wrócić do pracy - wskazał Sławomir Grzyb, sekretarz generalny zarządu IGGP, w apelu skierowanym do polskiego rządu.

Dodatkowo przedstawiciele IGGP przypomnieli, że „do 20 tys. lokali gastronomicznych nie otrzymało żadnej pomocy z Tarczy 6.0, a z Tarczy PFR 2.0 na ok. 76 tys. działających lokali w kraju skorzystało 15 592 firmy”. Izba postuluje także o zniesienie na czas ograniczeń w działalności, związanych z ogólnokrajowym lockdownem, konieczności uiszczania przez lokale gastronomiczne takich opłat, jak ZUS, CIT, PIT i podatków lokalnych, czyli m.in. koncesji alkoholowych i opłat za ogródki.

Na razie nie wiadomo jednak, czy rząd poważnie potraktuje apel Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Według zapowiedzi przedstawicieli władzy kolejne decyzje w sprawie ewentualnego łagodzenia obowiązujących restrykcji będą podejmowane na podstawie dostępnych danych dotyczących rozwoju zagrożenia epidemicznego w kraju.

Przedstawiciele Izby zapowiedzieli również, że po zakończeniu lockdownu planują złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa. Ta informacja ma również zmusić władze do rozważenia ewentualnych zmian w obecnie obowiązujących ograniczeniach działalności sektora gastronomi.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do przedstawicieli Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Artykuł zostanie zaktualizowany, gdy tylko otrzymamy odpowiedź na nasze pytania.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >