Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Lepiej przygotować portfele. Więcej osób zapłaci podatek deszczowy
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 21.06.2021 12:20

Lepiej przygotować portfele. Więcej osób zapłaci podatek deszczowy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion Materiały Własne

Tzw. podatek deszczowy zostanie rozszerzony na dużą grupę Polaków. Plany rządu zakładają, że od 2022 roku opłatę mają ponosić również właściciele domów jednorodzinnych czy spółdzielnie mieszkaniowe. Poznaliśmy konkretne wyliczenia.

Obecnie podatek od deszczu zobowiązani są płacić właściciele nieruchomości o powierzchni minimalnie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, na której 70% terenu jest zabudowane.

W przypadku, jeśli na działce zainstalowane jest urządzenie do retencjowania wody, którego pojemność jest wyższa, niż 30% odpływu rocznego z danej powierzchni, wówczas opłata wynoi dokładnie 5 groszy za każdy metr kwadratowy. Właściciel nieruchomości bez takiego urządzenia otrzymuje stawkę dziesięciokrotnie wyższą, czyli 50 groszy za metr kwadratowy.

Kto jeszcze będzie musiał zapłacić podatek od deszczu?

Rząd planuje, aby opłatę ponosili również właściciele dużo mniejszych nieruchomości. Od początku roku 2022 mają nią być objęci: właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, firmy i zakłady pracy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Tak jak w przypadku obecnie obowiązujących przepisów, stawka ma zależeć od tego, czy właściciel nieruchomości zdecyduje się na zainwestowanie w zbiornik retencyjny. Szacunkowe wyliczenia przygotowali analitycy portalu ksiegowosc-budzetowa.infor.pl. Czytamy w nich, że przykładowa działka o powierzchni 1000 metrów kwadratowych z zabudową sięgającą 51% terenu będzie obarczona opłatą 255 złotych rocznie. Jeśli na takiej samej działce będzie znajdował się zbiornik retencyjny, wówczas opłata może spaść nawet do ok. 25 złotych.

Planowane również zwolnienie z opłaty

Warto zaznaczyć, że planowane jest również wprowadzenie zwolnienia z podatku, aczkolwiek jego wstępna wersja wygląda skomplikowanie. Z opłaty, według planów, mają być zwolnione nieruchomości w przedziale 600 - 3500 metrów kwadratowych, które mają urządzenia do retencjonowania wody o pojemności większej niż 50% odpływu rocznego z "powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Money.pl, Infor

Tagi: pieniądze