Wiceminister podał możliwy termin otwarcia restauracji, hoteli i galerii handlowych
Epidemia w Polsce cały czas trwa, politycy, pod naporem opinii społecznej oraz przedsiębiorców, zaczynają myśleć na tym, jak rozsądnie postąpić z procesem odmrażania gospodarki. Wielu z nich optuje za powolnym zdejmowaniem restrykcji.
Kiedy odmrożenie gospodarki?
Większość rozważa także wariant zastosowany w ubiegłym roku po pierwszej fali zakażeń koronawirusem, czyli zdejmowanie obostrzeń wraz z nadejściem ciepłej pogody i lata. Głos w tej sprawie zabrał również Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, który był gościem audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Polityk zdradził, kiedy według niego możliwe jest rozpoczęcie odmrażania polskiej gospodarki: - Początek maja to też początek matur. Chcielibyśmy, aby była możliwość ich bezpiecznego przeprowadzenia - powiedział. Zasugerował tym samym, że w przyszły miesiącu szkoły zostaną otwarte, by przeprowadzić egzaminy dojrzałości.
Stanisław Szwed powiedział również, że termin majowy jest możliwy, jeśli akcja szczepienia Polaków będzie odbywała się sprawnie: - Zamknięte pozostają m.in. gastronomia, usługi, czy branża hotelowa. Po 3 maja, jeśli proces szczepienia będzie przebiegał sprawnie, to łatwiej będzie podejmować dalsze decyzje dotyczące obostrzeń - zakomunikował.
Majowy termin jest możliwy
Wiceminister zaznaczył jednak, że dokładny termin jest w tej chwili trudny do określenia, bo zdejmowanie obostrzeń lub ich zaostrzanie, odbywa się w tej chwili w systemie tygodniowym, a nie miesięcznym i zależy od obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce.
- Porównujemy tydzień do tygodnia. Poziomu zakażeń nie bada się w perspektywie jedno, czy dwóch dni, ale trudno też podejmować decyzje w ujęciu miesięcznym - powiedział wiceminister Stanisław Szwed.
Szczepienia w Domach Opieki Społecznej
Minister postanowił odnieść się również do szczepienia pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej. Jego resort, czyli ministerstwo rodziny i polityki społecznego był odpowiedzialny za koordynację tej akcji, która miała na celu zadbanie o zdrowie najstarszych Polaków.
Stanisław Szwed przyznał, że wszyscy chętni z tej grupy zostali już zaszczepieni. W przypadku części Domów Opieki są do wszyscy rezydenci, który przebywali na terenie placówki. Ministerstwu zależało bowiem na tym, by proces odbywał się jak najskuteczniej i najbardziej wydajnie.
- Pensjonariusze Domów Opieki Społecznej wraz z pracownikami byli szczepieni w pierwszej grupie. Wyszczepienie tej grupy to niemal 90 proc. Szczepionki otrzymali już wszyscy, którzy zadeklarowali taką chęć, czyli ponad 86 tys. osób. Są takie MOPS-y, gdzie zaszczepiono 100 proc. pensjonariuszy - powiedział.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki
Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz