Kwarantanna skrócona. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia wchodzi w życie
We wtorek 25 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące odbywania kwarantanny. Osoby na nią skierowane są zobowiązane przebywać we wskazanym miejscu nie 10, a 7 dni. W przypadku Omikrona po tygodniu bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia choroby jest bowiem minimalne.
Polska mierzy się z uderzeniem piątej fali koronawirusa, którą zdominował wysoce transmisyjny wariant Omikron. Znajduje to potwierdzenie w codziennych komunikatach ministerstwa zdrowia. Tylko w poniedziałek poinformowano o ponad 29 tys. nowych zakażeń Covid-19.
Wraz z gwałtownym przyrostem liczby chorych, wzrasta także liczba osób kierowanych na kwarantannę. Aktualnie oznacza to, że ponad 800 tys. osób musi stosować się do konkretnych przepisów, które wraz z pojawieniem się Omikrona, zostały nieco zmodyfikowane.
Kwarantanna skrócona do 7 dni
We wtorek 25 stycznia w życie wchodzą nowe zasady dotyczące kwarantanny. Jak można przeczytać w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia, czas odbywania kwarantanny zostaje skrócony z 10 do 7 dni.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Po tym czasie, dla osób, które nie przejawiają symptomów choroby, możliwe jest zwolnienie z obowiązkowego przebywania w jednym miejscu i niewychodzenia z domu.
Warto zaznaczyć, że wszystkie osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed wtorkiem 25 stycznia muszą odbyć ją w pełnym, 10-dniowym wymiarze , czyli na zasadach obowiązujących do tej pory.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że skrócenie kwarantanny możliwe jest dzięki temu, że wirus ewoluuje, w związku z czym Omikron daje znacznie szybciej objawy niż wariant Delta. Po tygodniu bez objawów od chwili kontaktu z zakażonym ryzyko rozwinięcia się choroby jest więc minimalne.
Kwarantanna a izolacja
Kwarantanna polega na odosobnieniu osoby zdrowej, która miała kontakt z zakażonym koronawirusem. W czasie jej trwania niemożliwe jest opuszczanie domu nawet na chwilę, np. by wyrzucić śmieci. To czas, gdy należy się bacznie obserwować, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, natychmiast skontaktować z lekarzem.
Z kolei izolacja to odosobnienie osób, które zostały zdiagnozowane na obecność koronawirusa . O długości jej trwania zobowiązany jest powiadomić sanepid.
ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd
Ten, kto zamieszkuje razem z osobą znajdującą się na izolacji, przebywa na kwarantannie przez cały okres tejże izolacji plus dodatkowo siedem dni po jej zakończeniu. Może zostać z niej zwolniony w przypadku, gdy jest w pełni zaszczepiony i uzyska negatywny wynik testu. Informację o zakończeniu kwarantanny można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta.
Kiedy jeszcze nakładana jest kwarantanna?
Kwarantanna jest także nakładana na osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym . Może zostać z niej zwolniona osoba "po kontakcie", która jest w pełni zaszczepiona, jednak fakt kontaktu musi ona zgłosić inspekcji sanitarnej za pośrednictwem formularza internetowego.
Oprócz tego kwarantanna dotyczy podróżujących do Polski z innych krajów . Jeśli byliśmy w Turcji, kraju ze strefy Schengen lub państwie należącym do Unii Europejskiej, możemy zostać z niej zwolnieniu po okazaniu certyfikatu szczepiennego, dokumentu potwierdzającego przebycie zakażenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin.
W przypadku podróży z kraju spoza Schengen, z kwarantanny może nas zwolnić jedynie negatywny wynik testu, nawet jeśli jesteśmy w pełni zaszczepieni.
Obowiązkowa aplikacja na kwarantannie
Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę, muszą koniecznie zainstalować w swoich telefonach aplikację o nazwie "Kwarantanna domowa", którą pobiera się ze sklepu App Store lub Google Play. Korzystanie z aplikacji nie dotyczy osób, które przebywają na izolacji.
Zwolnieni z tego obowiązku są także niedowidzący, niewidzący oraz osoby, które zgłosiły brak odpowiedniego sprzętu do zainstalowania aplikacji.
Na osobę, która nie przestrzega zasad kwarantanny, może zostać nałożona kara w wysokości do 30 tysięcy złotych . Wysokość kary rozpatrywana jest w każdym przypadku indywidualnie.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej
-
Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem
-
Mija 10 lat od śmierci Madzi z Sosnowca. Co dzieje się z jej ojcem?
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: TVN24 BiS