W Polsce uznano oficjalnie nową religię. "Możemy poprosić szefa o wolne"
Polska uznała oficjalnie nową religię, której początki sięgają IX wieku. Nowy związek religijny został wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, który jest prowadzony przez MSWiA.
Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD został oficjalnie uznany za nowy związek religijny w Polsce
Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD został wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych. Decyzja ta oznacza m.in. możliwość korzystania z przywilejów podatkowych i pieniędzy z funduszu kościelnego, z którego pieniądze są przeznaczane na składki emerytalne, rentowe i zdrowotne duchownych. Ale to nie koniec przywilejów dla wyznawców nowego związku religijnego.
Dzięki decyzji państwa zaczynamy być chronieni prawnie. Możemy publicznie sprawować obrządek, czy np. poprosić szefa o wolne w okresie naszych świąt z możliwością odpracowania w innym terminie - podkreślał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Szymon Bronimir Gilis, żerca (kapłan) i członek starszyzny Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich RÓD.
Zwiększa się popularność pogaństwa
Rodzimowiercy Polscy celebrują m.in. Dziady i Noc Kupały. Odwołują się do wierzeń naszych przodków i są ich kontynuacją. Co ciekawe, zdaniem ekspertów rodzimowierstwo wzbudza coraz więcej zainteresowania w Polsce, a krąg jego wyznawców stale rośnie.
Środowisko rodzimowierców nie tylko się powiększa, ale też staje się coraz bardziej dojrzałe - wskazał Scott Simpson, religioznawca z UJ.
Ekspert dodał, że z jego szacunków wynika, iż aktywnych wyznawców tego związku religijnego w Polsce jest obecnie około 3,5 tysiąca. Doliczyć trzeba do tego jednak także osoby zainteresowane religią Słowian, które nie są zrzeszone w związkach. Zdaniem Szymona Bronimira Gilisa, rodzimowierców może być obecnie w naszym kraju nawet 10 tysięcy.
Kościół katolicki jest w odwrocie, co skłania do poszukiwania nowych form duchowości - ocenił z kolei Mikołaj Kołyszko, autor “Podcastu religioznawczego”.
Wielki sukces rodzimowierców słowiańskich
W krajowym rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych widnieje obecnie około 170 wspólnot. Większość z nich została oficjalnie uznana w latach 90. Jak zauważa “Rz”, wówczas było to łatwiejsze, niż dziś.
Obecnie przybywa około jednego wpisu rocznie, co pokazuje, jaki sukces odnieśli rodzimowiercy słowiańscy - czytamy na łamach “Rz”.
Źródło: Rzeczpospolita