Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 24 marca równo o 12 w Lublinie zawyją syreny alarmowe
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.03.2022 01:06

24 marca równo o 12 w Lublinie zawyją syreny alarmowe

goniec ważne
goniec.pl

W czwartek 24 marca w Lublinie zawyją syreny. Trwający minutę ciągły dźwięk będzie jedynie zaplanowanym testem systemu ostrzegawczego. Dlaczego wyją syreny? Wyjaśniamy powody przeprowadzenia tzw. głośnych prób. Nagły alarm może wywołać panikę szczególnie u uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli schronienie przed wojną w Ukrainie.

Wielu mieszkańców Lublina w czwartek 24 marca o godzinie 12 może być zaskoczonych nagłym alarmem dobiegającym z rozmieszczonych w całym mieście syren alarmowych.

Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż już wcześniej zaplanowano, że właśnie 24 marca odbędzie się test systemu ostrzegania. Nie ma to związku z trwającą za wschodnią granicą wojną oraz zagrożeniem ze strony Rosji.

Lublin: 24 marca odbędzie się testy syren alarmowych

Przez minutę z syren alarmowych w Lublinie będzie dobiegać głośny dźwięk. Jest to tylko test systemu ostrzegania, a nie realny alarm ostrzegający przed zagrożeniem. W czwartek 24 marca przypada bowiem pierwszy z pięciu terminów sprawdzania gotowości syren alarmowych w mieście.

Dlaczego wyją syreny w Lublinie? To tylko jedna z "głośnych prób". Samorządowcy muszą mieć pewność, że w czasie potrzeby sprzęt nie zawiedzie i dźwięk dotrze do wszystkich osób przebywających w mieście.

Konieczne jest regularne testowanie syren alarmowych. Zgodnie z "Planem działania w zakresie obrony cywilnej miasta Lublin na rok 2022" 24 marca to zaledwie pierwsza z tzw. głośnych prób. Kiedy ponownie zawyją syreny w Lublinie? Będzie miało to jeszcze miejsce: 23 czerwca, 1 sierpnia, 1 września i 22 grudnia.

Co oznacza wycie syren w Lublinie?

Test syren alarmowych od rzeczywistego alarmu łatwo rozróżnić. 24 marca w Lublinie dźwięk będzie ciągły i będzie trwał zaledwie 60 sekund. W przypadku prawdziwego zagrożenia syreny zawyją inaczej.

Prawdziwy alarm informujący o wystąpieniu zagrożenia będzie przede wszystkim dłuższy, gdyż będzie trwał trzy minuty. Dodatkowo będzie modulowany, czyli będzie brzmiał jak nadjeżdżająca karetka, lub straż pożarna.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: