Goniec.pl Fakty UE: Paszport zdrowotny od 15 czerwca. Będzie obowiązkowy?
Pixabay.com/jeshoots/CC0

UE: Paszport zdrowotny od 15 czerwca. Będzie obowiązkowy?

6 maja 2021
Autor tekstu: Oktawian Góral

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach, jakie wytwarzane są przeciwko koronawirusowi ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej już 15 czerwca. Jak wskazuje Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, paszport nie będzie obowiązkowy, jednak jego brak uniemożliwi wiele codziennych czynności, w tym może utrudnić podróżowanie.

Paszport zdrowotny już w czerwcu

- Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi nie będzie obowiązkowy, ale chcemy by funkcjonował od 15 czerwca - powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie udzielonym stacjom RTL i LCI oraz dziennikowi Le Figaro. Komisarz podkreślił, że dokument będzie wprowadzony na terenie całej wspólnoty, paszport będzie zharmonizowany na szczeblu europejskim.

Dokument według komisarza paszport, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej ma zacząć obowiązywać już 15 czerwca. Zawierać będzie informacje o przyjętej szczepionce, wytworzonych przeciwciałach, a także czy dokumentujący się paszportem zdrowotnym przebył zakażenie koronawirusem.

Komisarz podkreśla, że dokument nie będzie obowiązkowy, jednak w praktyce jego brak będzie skutkował poważnymi ograniczeniami. Paszport zdrowotny okazać się może niezbędny podczas podróży lotniczych, udziału w imprezach masowych czy korzystania z niektórych miejsc użyteczności publicznej. Jak podkreślił Breton, zamiennikiem paszportu może być negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Co ze szczepionkami?

Thierry Breton podkreślał, że pod koniec trzeciego kwartału 2021 roku Unia Europejska powinna otrzymać 360 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Ponadto w połowie lipca na stary kontynent powinno trafić 420 milionów dawek szczepionki. Populacja Unii Europejskiej to 448 milionów osób. Biorąc pod uwagę konieczność przyjęcia dwóch dawek, Breton wskazuje, że UE powinna osiągnąć odporność zbiorową około 14 lipca.

Decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu paszportów zdrowotnych podyktowana jest chęcią zapewnienia Europejczykom możliwości bezpiecznego podróżowania. Trwa niejako walka z czasem, ponieważ czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, gdy większość obywateli Starego Kontynentu rusza na swoje letnie wakacje. UE chce by było to maksymalnie bezpieczne.

Europejski paszport zdrowotny wzorowany jest na izraelskim dokumencie, który potwierdza, że dana osoba odbyła szczepienie na koronawirusa. Jak wskazuje portal Eractiv, problemem, z jakim musi mierzyć się Unia, są różnice w infrastrukturze poszczególnych krajów. Na przyśpieszenie prac nad europejskim paszportem zdrowotnym naciska Portugalia, która obecnie sprawuje prezydencję w UE.

Jak wskazuje Lizbona, paszport zdrowotny oraz przywrócenie do normalności  ruchu turystycznego jest szczególnie ważne dla krajów z południa Europy, które na turystyce opierają znaczną część swoich gospodarek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Eractive, RTL, Le Figaro

Obserwuj nas w
autor
Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport