Tych produktów absolutnie nie powinno się wkładać do święconki. Ksiądz stawia sprawę jasno
Wielu katolików z niecierpliwością czeka na Święta Wielkanocne, które są dla nich bardzo ważne. Celebrują wówczas kilka dni - oprócz Wielkiej Niedzieli oraz Lanego Poniedziałku, nie zapominają także o m.in. Wielkiej Sobocie, podczas której święcone są pokarmy. Co zatem powinno znaleźć się w koszyczku, a czego lepiej unikać?
Wielka Sobota i święcenie pokarmów
Święta Wielkanocne, choć teoretycznie trwają tylko dwa dni, poprzedzone są wieloma istotnymi dla wiernych momentami. Okres oczekiwania na to wydarzenie rozpoczyna Środa Popielcowa, podczas którego katolicy stosują się do ścisłego postu. W tym czasie wielu z nich unika hucznego świętowania różnych okoliczności oraz rezygnuje z picia alkoholu i tańców.
Za to na krótko przed Niedzielą Wielkanocną występuje Wielka Sobota , która jest bardzo ważnym dniem. Choć dla wielu osób to właśnie wtedy rozpoczynają się intensywne przyziemne przygotowania do świąt, tj. gotowanie aromatycznych i smakowitych potraw, nie można zapomnieć o uzupełnieniu koszyczka wielkanocnego , który właśnie tego dnia zostanie poświęcony przez księdza.
Co zatem powinno się znaleźć w jego wnętrzu? Ważna jest tutaj symbolika, bowiem każdy z produktów oznacza coś zupełnie innego. Sprawdźmy zatem, o czym warto pamiętać.
Koszyczek wielkanocny - co należy w nim umieścić?
Zwyczaj święcenia pokarmów swoje początki miał w VIII wieku, lecz początkowo święcone były produkty, które wówczas znajdowały się na świątecznym stole, a wraz z upływem czasu, tradycja ta uległa pewnej zmianie. Już od lat pokarmy umieszczone są w specjalnie przygotowanych koszyczkach, które następnie zostają przez księdza polane święconą wodą.
ZOBACZ TAKŻE: Czy przed Wielkanocą trzeba iść do spowiedzi? Ksiądz nie pozostawił złudzeń
A co zatem powinno się w nim znaleźć? Jest kilka istotnych produktów o specjalnej symbolice, ściśle związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa, które to wówczas świętują hucznie katolicy. W pierwszej kolejności należy pamiętać o chlebie , który to symbolizuje Ciało Chrystusa oraz pomyślność. W koszyczku powinno znaleźć się także miejsce na jajka , które za to są oznaką nowego życia - zmartwychwstania, ale także budzącej się wiosny.
Ponadto powinny zostać tam umiejscowione sól i pieprz, które symbolizują oczyszczenie, a także wędlina , jako znak zdrowia i dobrobytu. Ponadto w koszyku można umieścić chrzan - symbol witalności, a także babkę - znak ludzkiej pracy oraz doskonałości.
Nie można oczywiście zapomnieć o bardzo ważnym produkcie, który można zakupić z różnych materiałów. Może być wypiekany, może być stworzony z masła, może powstać z nawet z cukru. Mowa tu oczywiście o baranku , symbolizującym zmartwychwstanie.
Czego nie umieszczać w koszyczku wielkanocnym?
Były produkty, które powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku, to teraz przyjrzyjmy się artykułom, dla których zdecydowanie powinno zabraknąć w nim miejsca. Czego zatem nie powinniśmy w nim umieszczać do poświecenia przez księdza?
Zdecydowanie nie powinno tam być alkoholu ani innych napojów. Jeśli jednak chcemy zamieścić tam produkt, który pijemy, powinna to być woda. Ponadto nie należy umieszczać w nim słodyczy, zabawek, owoców oraz warzyw, przetworów, pokarmów w paczkach i pojemnikach.
W koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się to, co spożywamy i co ma również symboliczny związek z Wielkanocą – np. baranek, który jest symbolem Chrystusa i zwycięstwa dobra nad złem. Czekoladowe jajeczka czy zajączki to współczesne dodatki, które nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem i tymi świętami - tłumaczył w rozmowie z “Dzień Dobry TVN” ks. Marek Wójcik, proboszcz w Pasztowej Woli.