Tych PIN-ów lepiej nigdy nie ustawiaj. Ryzyko jest poważniejsze, niż się wydaje
Wielu z nas nie przykłada szczególnej uwagi temu, jaki kod PIN nadajemy do realizacji transakcji bankowych. Jest to spory błąd – jak wyjaśniają eksperci, niektóre kody mogą narazić nas na poważne ryzyko kradzieży. Oszuści mogą z łatwością złamać wiele z ich, a w szczególności te, które widnieją na opracowanej przez pewnego specjalistę liście. Warto sprawdzić, czy nasz się na nim nie znajduje.
20 najgorszych PIN-ów do karty bankomatowej
Kod PIN składa się z czterech cyfr, które służą nam do odblokowania i zabezpieczenia transakcji w banku . Bez niego nie możemy m.in. dokonać płatności w terminalach, czy wypłacić pieniędzy z bankomatów. Nierzadko zdarza się, że zapominamy własny kod PIN , przez co decydujemy się na jego zmianę na łatwą do zapamiętania kombinację, np. datę urodzin bliskiej nam osoby. Może to być spory błąd.
ZOBACZ: Czy w piątek 1 listopada katolicy mogą jeść mięso? Kościół mówi wprost, wielu będzie zaskoczonych
Tych PIN-ów lepiej unikać. Eksperci przedstawili listę
Eksperci radzą, aby unikać nadawania swoim kartom prostego i łatwego do zapamiętania kodu PIN. Wszystko przez to, że oszuści doskonale zdają sobie sprawy z takiego procederu i zaczynają łamanie kodu właśnie od najprostszych kombinacji. Nie należy zapominać, że takie informacje, jak data urodzin, może zostać znaleziona w sieci w ciągu chwili za pomocą mediów społecznościowych. Ponadto istnieje lista PIN-ów , których należy się szczególnie wystrzegać, ponieważ niosą największe ryzyko złamania.
ZOBACZ: Polacy o tym zapominają, idąc na cmentarz we Wszystkich Świętych. Ksiądz postawił sprawę jasno
Niebezpieczne kody PIN. Jak je zmienić?
Listę najbardziej niebezpiecznych PIN-ów opracował Nick Berry, były analityk Microsoftu i Facebooka. Na podstawie ogromnej bazy danych wykradzionych plików z PIN-ami wyodrębnił najczęściej używane i najłatwiejsze do złamania kody. Najbardziej ryzykownymi kodami PIN są: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777 a także wiele innych, popularnych kombinacji, takich jak: 1004, 2000, 4444, 2222, 6969, 9999, 3333, 5555, 6666, 1122, 1313, 1010, 8888, 4321 i 2001.
Stosowanie ich w naszych kontach zwiększa ryzyko, że oszuści uzyskają dostęp do naszych kont bankowych.
Jak zmienić kod PIN do karty bankomatowej? W zależności od banku, zmiana PIN-u jest możliwa zarówno w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, jak i w bankomacie, oddziale, czy na infolinii.